Czym zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience? PORADA

2016-03-15 11:28

Posadzka w łazience jest szczególnie narażona na zmiany wilgotności i temperatury, a nawet zalania wodą. Dlatego tak ważne jest, odpowiednie zabezpieczenie podłogi wykonanej z drewna. Do wyboru mamy kilka możliwości - pokrycie lakierem, olejowanie czy woskowanie. Jednak należy pamiętać o tym, że o sposobie zabezpieczenia drewna przesądza jego gatunek. Sprawdź, co musisz wiedzieć o zabezpieczeniu podłogi drewnianej w łazience...

Czym zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience? PORADA
Autor: Krzysztof Zasuwik

O sposobie zabezpieczenia drewna w łazience przesądza gatunek drewna. Niektóre można pokryć zarówno powłoką oleju, jak i lakieru, inne są skazane wyłącznie na lakier.

Kiedy wystarczy olejowanie drewna?

W łazience najlepiej sprawdzają się drewna o małym skurczu, bogate w naturalne oleje, które chronią przed wilgocią. Łazienkowe warunki doskonale znosi tek i iroko, dlatego decydując się na któreś z nich, nie trzeba koniecznie zabezpieczać ich lakierem – wystarczy olejowanie. Powinno być ono przeprowadzone na gorąco, wtedy olej dokładnie wniknie w głąb drewna.

Po olejeowaniu…woskowanie podłogi drewnianej

Najlepiej, by po olejowaniu drewno zostało pokryte specjalnym wykańczającym woskiem przeznaczonym na powierzchnie olejowane albo olejowoskiem. Taki preparat nanosi się kilkakrotnie metodą na gorąco. Wosk doskonale zamyka pory w drewnie, skutecznie zabezpieczając je przed wodą.
Należy jednak pamiętać, że woskowaną podłogę w łazience można zacząć użytkować najwcześniej po dwóch tygodniach od zakończenia prac. Wcześniejszy kontakt takiej posadzki z wodą grozi powstaniem odbarwień.

Lakierowanie podłogi drewnianej – kiedy jest konieczne?

Jeżeli planujemy ułożenie mniej tłustych niż tek i iroko gatunków drewna, na przykład takich jak badi, cedr, mahoń, merbau albo sapeli – konieczne będzie położenie warstwy lakieru. Trzeba przy tym pamiętać, że do drewna w łazience nie nadaje się pierwszy lepszy lakier. Najlepiej wybrać któryś z lakierów elastycznych, przeznaczonych do pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci – uretanowy lub uretanowo-alkidowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie