Drewno w łazience. Jakie drewno wybrać na podłogi i ściany? Jak je zabezpieczyć?

2018-10-01 10:25
Drewno w łazience - drewniana okładzina na ścianie
Autor: Mariusz Bykowski Wykończenie drewnem ścian i podłogi w łazience to bardzo efektowne i modne rozwiązanie. To również jeden z najlepszych sposobów na ocieplenie wnętrza

Z drewna najczęściej wykonuje się w łazience podłogi, czasem okładziny ścienne. Które gatunki drewna stosować w łazience? Jakie deski podłogowe będą najlepsze? Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience?

Łazienka w drewnie - ciepła i przyjemna

Drewno pasuje do aranżacji łazienki w każdym stylu. Jego ciepłe, głębokie barwy ożywią minimalistyczną i nowoczesną łazienkę. W klasycznej łazience podkreśli z kolei urodę stylowej armatury sanitarnej. Drewno doskonale sprawdzi się również w salonie kąpielowym – zaznaczy jego rangę i ponadstandardowe funkcje. Użycie drewna podpowiada też moda na kolonialny styl wnętrz.

Za stosowaniem drewna przemawiają także właściwości tego materiału. Drewno w łazience jest lżejsze niż tradycyjnie stosowane w tym pomieszczeniu materiały: płytki ceramiczne i kamień. Zestawione z nimi sprawia, że wnętrze wydaje się lżejsze. Jego obecność przełamie chłód ceramiki sanitarnej i chromowanych baterii.

Plastyczność drewna sprawia, że łatwo poddaje się ono obróbce, dzięki czemu można uzyskać z niego dowolne wymiary i kształty poszczególnych elementów. Ponieważ drewno jest miękkie, znacznie lepiej amortyzuje upadki niż inne materiały. Zastosowanie drewna w łazience lub WC często wynika z aranżacji całego domu i stanowi przedłużenie wzorów klepek z innych miejsc czy też nawiązuje do okładziny ścian i drzwi.

Sprawdź też: Co można zbudować z drewna klejonego?>>>

Drewno w łazience: jakie drewno na podłogę

W łazience na podłodze należy zastosować lite deski. Warstwowe z drewna nie są polecane do pomieszczeń wilgotnych. Decydując się na określony gatunek, warto zwrócić uwagę na parametry drewna. W kontakcie z wilgocią ważny jest przede wszystkim skurcz. Im mniejszy, tym mniejszym odkształceniom będą ulegać deski.

Bardzo duże znaczenie ma to, czy drewno jest stabilne, słowem – jak pracuje po wbudowaniu. Te cechy są powiązane ze sobą, czyli drewno o małym skurczu jest bardziej stabilne niż to mające wysoki skurcz. Twardość będzie istotna w odniesieniu do drewna na podłodze i w pewnym stopniu na blacie, jeśli będziesz z niego intensywie korzystać. Drewno na podłodze łatwo ulegające odkształceniom jest podatne na pękanie, a każda szczelina to miejsce potencjalnej inwazji czynników chorobotwórczych.

Z polskich gatunków najlepsze są dąb i modrzew. Niektórzy polecają też termodrewno, czyli materiał, który został poddany działaniu wilgoci w wysokiej temperaturze i podwyższonym ciśnieniu. W zasadzie nie powinno ono już reagować na wpływ wilgoci, ale nie znamy jego stabilności. Z gatunków egzotycznych najlepiej sprawdzą się tek, iroko, merbau, doussie i padouk (są one też nieco twardsze niż dąb).

Sprawdź też: Układanie płytek podłogowych. INSTRUKCJA krok po kroku>>>

Sonda
Jakie drewno wybrałbyś do łazienki?
Warto wiedzieć

Jaki klej do drewnianej podłogi

Podłogę w łazience klei się do podłoża. W pomieszczeniu wilgotnym drewno będzie stale pracować, więc klej powinien być elastyczny. Sprawdzą się tu jednoskładnikowe kleje poliuretanowe i MS polimery. Jeżeli podłoga jest ogrzewana, powinno się używać klejów dopuszczonych do takiego użycia, na przykład poliuretanowych i poliuretanowo-epoksydowych. Wybierając klej, należy także sprawdzić, czy można go stosować z danym gatunkiem drewna, zwłaszcza egzotycznego, bo na przykład utwardzacz kleju dwuskładnikowego może odbarwić kwaśne drewno. Podkład podłogowy musi być zagruntowany przeciwwilgociowo. Po wykonaniu posadzki dylatacje obwodowe trzeba wypełnić materiałem elastycznym.

Drewno w łazience: zabezpieczenie i impregnacja drewnianej podłogi

Drewno rodzime należy pokryć impregnatem chroniącym przed wilgocią, grzybami domowymi i pleśniowymi oraz sinizną. Drewno przeznaczone do łazienki powinno być jeszcze przed wbudowaniem zabezpieczone z każdej strony – z wierzchu, po bokach i od spodu, także na płaszczyznach cięcia.

Do dekoracji polecany jest olej – zabezpiecza drewno przed wilgocią i utrwala jego naturalny wygląd. Ponadto nie tworzy twardej powłoki, ale wnika głęboko w strukturę drewna. To jego zaleta w porównaniu z lakierem. Powłoka z lakieru w pierwszej kolejności popęka na stykach elementów. Oleje mogą być bezbarwne lub z pigmentem.

Podłogę najlepiej jest zaolejować na gorąco specjalnym padem, więc zwykle zleca się to parkieciarzowi. Zaolejowaną podłogę dobrze jest pokryć dodatkowo woskiem ochronnym. Przed olejowaniem zawsze powinno się wykonać test wybarwienia, bo efekt może być inny niż pokazany na próbniku w sklepie budowlanym lub ten, którego oczekiwaliśmy.

Blaty oraz okładzinę ścian należy zabezpieczać pędzlem lub szmatką, starannie wcierając olej. Nałożoną warstwę pozostawia się na 20-30 minut. Jeśli drewno nie wchłonęło jakiejś ilości preparatu, trzeba ten nadmiar zetrzeć. Po przeschnięciu można nakładać kolejną warstwę.

Sprawdź też: Blat drewniany do łazienki i kuchni: ceny, zalety, gatunki drewna>>>

Drewno na ścianach w łazience: jak zamocować okładzinę ścienną

Na ścianach można zastosować drewno lite bądź klejone, a także fornirowane elementy z płyty wiórowej wilgocioodpornej. Gdy chcesz osłonić całą ścianę, warto taką okładzinę zamocować na ruszcie z zachowaniem szczeliny dylatacyjnej.

Mniejsze płaszczyzny można zabudować, przyklejając panele drewniane lub z płyty fornirowanej sanitarnym klejem kontaktowym lub montażowym. Gdy będziesz układać okładzinę z mniejszych elementów łączonych na pióro-wpust, warto zastosować klej elastyczny, by nie uległy one odkształceniom pod wpływem jej ruchów. Ścianę pod obudowę należy zabezpieczyć przeciw wilgoci na przykład folią w płynie.

Czy warto wybrać płytki rektyfikowane?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie