Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę do wystroju zgodnie z najnowszymi trendami, inni koncentrują się na nowinkach technicznych i użytecznych rozwiązaniach. Idealny projekt łazienki powinien łączyć modę z funkcjonalnością. A jakie są łazienkowe trendy w 2016 roku?

Modna łazienka - jakie płytki ceramiczne na ściany i podłogę?

Płytki wielkoformatowe. Płytki o dużych rozmiarach bardzo często pojawiają się na podłogach i ścianach łazienek. Najlepiej prezentują się w dużych pomieszczeniach. Tworzą jednolitą powierzchnię, dzięki czemu optycznie powiększają wnętrze, a w zależności od wzoru i barwy, mogą je też rozjaśnić.

Jednolite, stonowane kolorystycznie płytki sprawdzą się przede wszystkim w łazienkach urządzonych w stylu minimalistycznym i loftowym. Popularne są też duże płytki z unikatową grafiką nawiązującą do sztuki pop art, z napisami i symbolami przywołującymi wspomnienia z podróży na przykład z wieżą Eiffla, wieżowcami Manhattanu czy charakterystycznymi budowlami Londynu lub zdobione abstrakcyjnym graffiti. Efektownie prezentują się aranżacje ścian wykonane z pasm jednolitych kolorystycznie płytek, które rozdzielają płytki w innym kolorze, z dużym, dekoracyjnym wzorem inspirowanym naturą.

Płytki drewnopodobne. Coraz częściej w łazienkach pojawiają się też płytki drewnopodobne, które do złudzenia przypominają naturalne deski. Odwzorowane są na nich słoje i struktura drewna, mają nawet kolory charakterystyczne dla poszczególnych gatunków drzew. Płytkami drewnopodobnymi można wykończyć podłogę lub fragmenty ścian – wnękę prysznicową, obudowę wanny. Takie okładziny pasują do łazienek w stylu skandynawskim albo rustykalnym.

Mozaiki. Rolę stosowanych od lat dekorów mogą pełnić błyszczące i kolorowe mozaiki. Zestawia się je z tradycyjnymi płytkami lub nakłada na większej powierzchni. Popularne jest zdobienie mozaiką fragmentów ścian (pasy wokół lustra lub obrzeża półek). Zaletą mozaiki jest to, że można ją przyklejać na powierzchniach zaokrąglonych – na brzegach wanny czy brodzika. Mozaiki dostępne są w wielu kolorach, mogą być ceramiczne, kamienne lub szklane.

Geometryczne wzory. W odważnej łazienkowej aranżacji można zastosować płytki, z których powstanie oryginalny, geometryczny obraz składający się z wielu kubików, rombów lub sześcianów w różnych odcieniach. Wyjątkowo dekoracyjne są płytki sześciokątne i wzory z efektem 3D. Takie kompozycje są dość awangardowe, dają złudzenie powiększenia przestrzeni i wprowadzają do wnętrza rozedrganie i ruch.

Płytki imitujące metal. W łazienkach nowoczesnych i w stylu postindustrialnym spotyka się duże płytki imitujące powierzchnię metalową – stal nierdzewną, patynowaną miedź lub żelazo pokryte rdzą. Metaliczny efekt dobrze współgra z białą ceramiką i elementami szklanymi. Urodę takiej aranżacji podkreśli perfekcyjnie zaprojektowane oświetlenie.

Klinkier i surowa cegła. Wykończenie ścian płytkami klinkierowymi lub surową cegłą to oryginalny pomysł do łazienki stylowej lub loftowej. Cegła ociepla wnętrze i dodaje mu szlachetności. Natomiast dostępny w wielu kolorach klinkier najlepiej prezentuje się na fragmencie ściany, np. w miejscu, gdzie trzeba zamaskować stelaże czy instalacje wodne wanny i toalety.

Beton architektoniczny w łazience

Kiedyś nie do pomyślenia, teraz beton architektoniczny i różne imitacje struktury betonowej triumfują w nowoczesnych mieszkaniach. Jego surowe piękno zachwyca zwłaszcza w aranżacjach łazienkowych. Beton można stosować na podłodze i ścianach. Dzięki szerokiej palecie odcieni – od białego przez różne szarości do niemal czarnego, możliwe jest tworzenie ciekawych aranżacji w pomieszczeniach o różnej wielkości. Świetnie sprawdza się w minimalistycznych łazienkach w połączeniu z prostą w formie ceramiką i armaturą. Takie chłodne wnętrze ocieplą elementy z drewna, kolorowy grzejnik i starannie dobrane oświetlenie.

Beton w łazience

Dizajnerskie grzejniki

Grzejnik łazienkowy nie służy już wyłącznie do ogrzewania wnętrza, ale ma także cieszyć oko i uzupełniać wystrój pomieszczenia. Modny grzejnik powinien mieć niekonwencjonalny kształt i kolor. Te najbardziej oryginalne z powodzeniem mogą zastąpić rzeźbę lub obraz. Składają się z uformowanych w różne kształty rurek, ramek lub płaskich ozdobnych pasów. Niektóre są prostokątną taflą pokrytą abstrakcyjnym wzorem lub farbą imitującą lustro. Mogą przypominać pędy bambusa wyrastające z podłogi lub kamienne płaskorzeźby. Kreatywność projektantów grzejników wciąż zaskakuje.

Wolno stojące wanny i konsole pod umywalki

W dużej, modnej łazience nie ukrywa się ceramiki – wanna nie jest obudowana, a umywalki nie chowa się w szafce. We wnętrzach urządzonych minimalistycznie wspaniale wyglądają proste (owalne, prostokątne lub asymetryczne) białe wanny bez nóżek. Dodatkową dekoracją przy takich wannach są dizajnerskie baterie „wyrastające” z podłogi. Do stylowej łazienki odpowiednia będzie wanna z ozdobnymi nóżkami, biała lub pomalowana z zewnątrz na kolor czarny, złoty lub inny harmonizujący z wystrojem. Wanny wolno stojące można ustawiać pod ścianą, w rogu lub na środku – jako główną ozdobę wnętrza. Eksponowane są też umywalki. Hitem są konsole, czyli małe, przyścienne stoliki z dekoracyjnymi nóżkami i szufladami, na których umieszczane są proste w formie umywalki nablatowe. Taka kompozycja, wraz z lustrem, stworzy gustowną toaletkę.

tekst: Agnieszka Karpińska