Dobra wentylacja w saunie

2020-09-22 15:34

Sauna to osobne zamknięte pomieszczenie. Dlatego bardzo ważny jest system wentylacji sauny - trzeba doprowadzić do niej świeże powietrze, a odprowadzić zużyte. Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać skuteczną wentylację w saunie.

Sauna
Autor: Piotr Mastalerz Podczas montażu sauny należy zadbać o prawidłowy obieg powietrza wewnątrz oraz wokół niej

Kiedy planuje się w saunę w domu, należy zapewnić prawidłowy obieg powietrza wewnątrz oraz wokół niej. Błędy w systemie wentylacji mogą spowodować zawilgocenie sauny oraz pomieszczenia, w którym jest zamontowana. Mogą także prowadzić do przegrzewania się elementów znajdujących się wewnątrz sauny, a w skrajnym przypadku do zainicjowania pożaru.

Skuteczna wentylacja w saunie

W saunie bardzo ważne są dobra wentylacja i skuteczna wymiana powietrza. Wlot powietrza należy umieścić bezpośrednio pod piecem. Powierzchnia przekroju wlotu powietrza dla saun do użytku domowego wynosi mniej więcej 125 cm2. Wlot musi być zawsze w pełni otwarty. Powietrze zasysane przez wlot powinno pochodzić z tego samego pomieszczenia co to, które dostaje się przez drzwi. Jednym słowem, cyrkulacja powietrza do i z sauny powinna się odbywać w obiegu zamkniętym.

Wentylacja grawitacyjna w saunie

W zależności od rodzaju kabiny i pieca w saunach są stosowane dwa systemy wentylacji: naturalny (grawitacyjny) i mechaniczny. Wentylacja naturalna (grawitacyjna) w saunie - jej siłą napędową jest energia cieplna ogrzanego powietrza, która wymusza jego obieg. Aby umożliwić prawidłowe działanie takiego systemu, wlot powietrza musi się znajdować poniżej pieca, a wylot możliwie daleko od wlotu, tuż pod sufitem lub w suficie sauny. Taka wentylacja pozwala na zróżnicowanie temperatury w saunie. Nieco niższa panuje przy podłodze i na dolnej ławce, wyższa – na górnej ławce. Do prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej w saunie nie są potrzebne żadne dodatkowe urządzenia ani sterowanie.

Przeczytaj też:  Jak zbudować saunę w ogrodzie?

Wentylacja mechaniczna w saunie

W systemie wentylacji mechanicznej w saunie konieczny jest elektryczny wentylator wyciągowy. Wlot świeżego powietrza montuje się tuż nad piecem w saunie lub w suficie, a wylot – po przeciwnej stronie przy podłodze. Drugi otwór wylotowy znajduje się tuż pod sufitem, ale podczas kąpieli w saunie jest zamknięty. Takie rozwiązanie wentylacji zapewnia bardziej wyrównaną temperaturę w saunie na wszystkich poziomach ławek.

Sauna w domu? Zobacz etapy budowy sauny
Sonda
Gdybyś miał wybrać jedną, luksusową rzecz do łazienki... co by to było?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie