Brodzik podłogowy w nowoczesnej łazience. Jak zamontować syfon brodzikowy?

Woda lejąca się z prysznica wprost na posadzkę to coraz popularniejszy widok w nowoczesnej łazience. Jakie warunki muszą być spełnione, aby móc zastosować brodzik podłogowy? Jak wygląda montaż syfonu brodzikowego w takim rozwiązaniu?

Brodzik podłogowy

Dzięki zastosowaniu takiej samej posadzki pod natryskiem i w pozostałej części łazienki pomieszczenie wydaje się większe Autor: Viega

Coraz częściej tradycyjną kabinę prysznicową zastępuje się posadzką z gresu i ścianami z glazury. Wybiera się to rozwiązanie zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Taki fragment posadzki łatwo jest utrzymać w czystości. Możena też wtedy swobodnie decydować, gdzie zrobić natrysk, by jak najlepiej dopasować go do kształtu łazienki, i na przykład umieścić go we wnęce o nietypowych wymiarach. Łazienka z brodzikiem posadzkowym wydaje się większa i przestronniejsza niż ta z brodzikiem tradycyjnym. Jest dużym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych, dla których próg jest często barierą trudną do pokonania. Jednak zanim zaczniesz się cieszyć nowoczesną łazienką z płaskim brodzikiem, trzeba sprawdzić, czy są spełnione warunki pozwalające na jego budowę. Warto jest zlecić wykonanie brodzika posadzkowego wykwalifikowanemu fachowcowi, gdyż tylko prawidłowy montaż umożliwi jego bezawaryjne użytkowanie.

Syfon do brodzika

Budowa brodzika posadzkowego uda się wtedy, gdy instalacja odpływowa będzie umieszczona na tyle nisko, aby woda swobodnie odpływała z posadzki. W warstwach podłogowych musi się zmieścić wpust z syfonem, w stronę którego po posadzce ułożonej z 2-procentowym spadkiem będzie spływała woda. Taki zestaw ma co najmniej 70-90 mm wysokości. Wpust jest połączony z rurą odpływową prowadzącą do pionu kanalizacyjnego. Rura odprowadzająca wodę musi mieć 1,5-procentowy spadek. Jeżeli brodzik będzie za bardzo oddalony od pionu, może się okazać, że aby odpowiednio ułożyć rurę, potrzebne będzie kolejne kilka centymetrów wysokości.

Przygotowanie do budowy brodzika

W nowo budowanych domach najlepiej jest wcześniej ustalić lokalizację podejścia kanalizacyjnego, czyli to, gdzie będzie wyprowadzona rura odpływowa łącząca brodzik z pionem kanalizacyjnym. Powinno się to zrobić już na etapie budowania stropu bądź podłogi na gruncie. Rurę układa się wówczas w stropie lub jeśli jest on cienki, a pod nim znajduje się pomieszczenie niemieszkalne – prowadzi ją pod stropem.W remontowanych łazienkach, aby zmieścić wpust z rurą odpływową, trzeba czasami wkuć instalację w konstrukcję stropu. Przed taką ingerencją najlepiej zasięgnąć opinii konstruktora, który sprawdzi, czy nie spowoduje to osłabienia konstrukcji. Przed budową brodzika należy się też upewnić, czy w posadzce nie znajduje się ogrzewanie podłogowe. Jeżeli tam jest, jego układ trzeba będzie zmienić.

Wybór odpływu i syfonu brodzikowego

Zalecana w normie minimalna wysokość potrzebna do zabudowania syfonu posadzkowego wynosi 5 cm. Wynika ona z tego, że musi być zapewnione zamknięcie słupa wody w syfonie. W przeciwnym razie gromadzona w nim woda będzie za szybko odparowywać i z kanalizacji będzie się wydobywać nieprzyjemny zapach. Zbyt płytki syfon na pewno będzie się też dużo częściej zapychał. Rodzaj baterii prysznicowej, deszczownicy lub panelu z hydromasażem ma wpływ na wymaganą przepustowość syfonu. Jest to bardzo ważne, gdyż odpowiedni odbiór wody zapobiegnie zalewaniu łazienki. Im większa jest przepustowość syfonu, tym lepiej. Niestety, podczas użytkowania brodzika mydliny i włosy zmniejszają przepływ wody. Lepiej więc wybrać model o dużej przepustowości, który można łatwo oczyścić. Najpewniejszy będzie taki o przepustowości 0,8-1,0 l/s.

Syfony posadzkowe

Na rynku jest wiele syfonów posadzkowych. Dobrze jest kupować te znanych i cenionych marek. Szczególnie warte polecenia są te mające w zestawie mankiety uszczelniające dopasowane do ich kształtu. Ze względu na różną rozszerzalność cieplną stali nierdzewnej, z której jest zrobiona kratka ściekowa, oraz betonu stanowiącego podstawę brodzika montaż takiego kołnierza jest konieczny. Zrekompensuje on te naprężenia i prawidłowo uszczelni ich połączenie. Są również dostępne syfony bez kołnierza. Trzeba go w tedy dodatkowo dokupić lub wypełnić to połączenie matą uszczelniającą. To, co widać na wierzchu posadzki, nazywa aię odpływem. Na rynku jest wiele modeli odpływów:

  • liniowe,
  • punktowe,
  • w kształcie litery L,
  • przyścienne.

Odpływy liniowe mogą mieć różną długość. W praktyce ma to bardziej znaczenie estetyczne niż funkcjonalne. Za sprawny odbiór wody i tak odpowiada syfon. Dobrym rozwiązaniem jest takie dobranie długości listwy odpływowej, aby była o 10 cm krótsza od brodzika.

Odpływ w ścianie

Odpływ ścienny można łatwo wyczyścić. Chowa się go za przedścianką, za którą ukrywa się też pozostałe instalacje Autor: Kessel

Montaż syfonu

Aby zamontować syfon do brodzika w wyznaczonym miejscu, wycina się warstwy posadzkowe na odpowiednią wielkość. Następnie montuje się wpust z syfonem. Osadza się go na głębokości uwzględniającej konieczność zachowania 2-procentowego spadku w kierunku odpływu. Oznacza to, że jeżeli brzeg wpustu jest w odległości 1 m od najdalszej krawędzi posadzki, to musi być w stosunku do niej obniżony o 2 cm. W zależności od tego, jak jest zbudowana kratka odpływowa, w obliczeniach czasami należy jeszcze uwzględnić grubość okładziny z płytek oraz kleju. Jeżeli kratka ma rant, trzeba te wartości dodać, aby po wykończeniu całość znajdowała się w jednej płaszczyźnie. Wpusty mają regulowane nóżki, dzięki którym łatwo ustawia się je na odpowiednim poziomie.

Przygotowanie podłoża

Wokół syfonu, w usuniętej wcześniej części posadzki, uzupełnia się styropian (należy użyć twardego styropianu przeznaczonego na posadzki i dachy), układa przekładkę technologiczną i zalewa to miejsce zaprawą, kształtując odpowiedni spadek. Najlepiej skorzystać z gotowej zaprawy posadzkowej. Dzięki temu dalsze prace można prowadzić już po trzech dniach. Jeśli użyjesz tradycyjnego betonu, na wyschnięcie wylewki trzeba będzie czekać cztery tygodnie. Spadki prawie zawsze kształtuje się w kopertę, by woda z całej płaszczyzny była jak najszybciej kierowana do odpływu. Tylko we wnękach, w których syfon liniowy jest montowany przy samej ścianie i jego szerokość jest równa szerokości wnęki, koperta nie jest potrzebna – wystarczy spadek w kierunku syfonu. Taki spadek w jednym kierunku trzeba wówczas uwzględnić również na płytkach ściennych najniższego rzędu, które na styku z podłogą muszą być przycięte pod kątem. Jeżeli spadek jest w kopertę, płytek ściennych nie musisz przycinać, gdyż znajdują się na tym samym poziomie. Z tak ukształtowanej powierzchni woda spływa szybciej niż z brodzika o spadku w jednym kierunku.

tekst: Kaflowski Radosław