Montaż prysznica bez brodzika. Odpływ w podłodze lub ścianie

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach. Budowa prysznica z odpływem umieszczonym w podłodze bywa trudna ze względu na konieczność ukrycia rur kanalizacyjnych i syfonu. Innym sposobem na zrobienie prysznica bez brodzika jest zabudowanie w ścianie stelaża z syfonem i odpływem.

Prysznic bez brodzika

Montując prysznic bez brodzika z odpływem w podłodze, trzeba ukryć w podłodze rury kanalizacyjne i syfon. W tym celu można zbudować podest Autor: Andrzej Szandomirski

Prysznic bez brodzika

Prysznic bez brodzika z zabudowanym w ścianie stelażem z syfonem i odpływem Autor: Geberit

Kabina prysznicowa bez brodzika

Remont łazienki jest okazją do zastosowania nowych, wygodnych, estetycznych, a także modnych rozwiązań. Do takich bez wątpienia należy popularny od pewnego czasu sposób montażu kabin prysznicowych bez brodzika.

Zobacz także: Wanna i prysznic w jednej łazience. Aranżacje nowoczesnych łazienek

Odpływ w podłodze

Prysznic bez brodzika montuje się na odpowiednio wyprofilowanej podłodze z zainstalowanym w niej odpływem wody. Ideą takiego rozwiązania jest zmieszczenie wszystkich potrzebnych warstw w grubości stropu.

Gotowa, wykończona powierzchnia prysznicowa nie powinna wystawać ponad poziom podłogi. Pod nią musi się zmieścić odpływ kanalizacyjny (rura o średnicy 50 mm) ułożony ze spadkiem co najmniej 2% w kierunku pionu kanalizacyjnego na warstwie styropianu, na którym jest z kolei zainstalowany wpust podłogowy z wbudowanym syfonem: punktowym (umieszczonym centralnie, o wysokości co najmniej 8-9 cm) lub liniowym (zamontowanym równolegle do ściany lub krawędzi kabiny prysznicowej).

Łączna grubość wszystkich niezbędnych warstw wynosi 12-15 cm. Żeby się zmieściły, strop musi być grubszy. O tym, czy można w nim zrobić zagłębienie potrzebne na podejście kanalizacyjne, nie osłabiając stropu, musi zdecydować konstruktor.

Odpływ ścienny

Innym sposobem usuwania wody z płaskiej powierzchni prysznicowej jest zamontowanie syfonu z odpływem w ścianie, także na specjalnym stelażu, dodatkowo z płytką do przymocowania mieszacza podtynkowego baterii natryskowej.

Po zabudowaniu stelaża syfon jest schowany w przestrzeni między ścianą łazienki a obudową stelaża z płyt gipsowo-kartonowych. Wlot do syfonu jest na poziomie wykończonej podłogi. Rura odpływowa powinna się zmieścić w warstwach podłogi o łącznej grubości 11 cm (5 cm – styropian, 5 cm – wylewka, 1 cm – posadzka).

Po wykończeniu na ścianie widać tylko płytkę maskującą i wąską szczelinę, przez którą woda odpływa z natrysku do syfonu i kanalizacji.

Obejrzyj film i dowiedz się, jak zamontować panel prysznicowy

tekst: Małgorzata Drobnik