Ceramika sanitarna i wyposażenie do małej łazienki

2016-08-01 14:58

Z rozmieszczeniem ceramiki sanitarnej i wyposażeniem małej łazienki bywają kłopoty. Jak wybrać i gdzie zainstalować ceramikę łazienkową, aby korzystać z niej wygodnie nawet na niewielkiej powierzchni.

Ceramika sanitarna w łazience o niewielkich rozmiarach
Autor: Bernard Białorucki Krótka miska WC doskonale sprawdzi się w wąskiej łazience. Pamiętajmy tylko, że podtynkowa spłuczka zajmie kolejne 18-20 cm w szerokości pomieszczenia

Małe pomieszczenie to duże wyzwanie – ograniczony metraż bynajmniej nie sprzyja temu, aby urządzić je funkcjonalnie i estetycznie. W przypadku łazienki zadanie jest szczególnie trudne, bo musi ona pomieścić urządzenia, których używasz wielokrotnie w ciągu dnia. Jeśli wybierzesz nieodpowiednie lub zamontujesz je w niewłaściwym miejscu, skażesz się na niewygodę. O czym musisz pamiętać, aby tego uniknąć? Jaką wybrać ceramikę sanitarną do małej łazienki?

Zanim więc zaczniesz się rozglądać za ceramiką sanitarną o mniejszych od standardowych wymiarach czy urządzeniami spełniającymi dwie funkcje, skoncentruj się na funkcjonalnym planie przyszłej łazienki – może się okazać, że nie będą potrzebne. Sprawdź, czy łazienkę można powiększyć o fragment któregoś z sąsiednich pomieszczeń. Nie można zmienić jedynie usytuowania pionów kanalizacyjnego i wentylacyjnego i zburzyć ścian nośnych – reszta zależy od nas. Niekiedy już niewielka zmiana może podnieść komfort.

Ceramika sanitarna: mała umywalka łazienkowa

Umywalka w małej łazience lub toalecie powinna mieć średnicę 25 cm (jeśli jest okrągła) lub boki o długości przynajmniej 20 x 30 cm, jeżeli jest prostokątna (to mniej więcej wielkość kartki A4). Jeśli bateria jest nastawiana na umywalkę, dochodzi jeszcze rant do zamocowania baterii (8-10 cm). Urządzając wąską łazienkę, wybierz umywalkę, której rant znajduje się nie za miską, ale obok niej. Należy także zwrócić uwagę na długość wylewki – jeżeli będzie za długa, woda będzie się rozchlapywać. W sklepach pytaj o baterie sztorcowe do małych umywalek. Gdy umywalka nie ma rantu i baterię montujesz w ścianie, koniec wylewki powinien się znajdować nad korkiem umywalki. Strumień wody nie może być zbyt skośny – ma tworzyć z podłogą mniej więcej kąt prosty. Odpowiednia głębokość umywalki to 12-15 cm. Między końcówką wylewki a krawędzią miski umywalki także powinna być zachowana odległość 12-15 cm.

Ceramika sanitarna: wybieramy miski ustępowe

Często mają szerokość około 40 cm, ale bez większego problemu znajdziesz węższe, choćby o 5 cm. Standardowa długość muszli  to ok. 60 cm, jednak są również dostępne miski o 15 cm krótsze. Jeśli chcesz mieć spłuczkę podtynkową, pamiętaj, że po zabudowaniu będzie miała głębokość 18-20 cm. Podczas planowania układu łazienki musisz wziąć pod uwagę wymiary zarówno miski, jak i spłuczki. Możesz się zdecydować na spłuczkę płytszą, ale pamiętaj, że w jej przestrzeni nie zmieści się rura odpływowa z miski ustępowej. Potrzebne więc będzie miejsce w grubości ściany lub za ścianą na odprowadzenie do kanalizacji. Jeżeli ściana jest odpowiednio gruba lub za ścianą jest miejsce, możesz wkuć spłuczkę w ścianę. Wymaga to jednak analizy sposobu odprowadzenia rury do kanalizacji. Rura od WC ma średnicę około 110 mm. Nie można jej zakręcać pod kątem prostym, bo będzie to utrudniało spływ nieczystości.

Kompakt lub górnopłuk do małej łazienki

Kompakty ze spłuczką ceramiczną mogą być krótsze niż standardowa miska ze spłuczką podtynkową. Ale uwaga – kompakty stoją na podłodze. Jeśli zależy ci na misce podwieszanej, trzeba brać pod uwagę spłuczkę podtynkową. Dosyć dużo miejsca można zaoszczędzić, stosując niemodne już i zapomniane rozwiązanie z górnopłukiem, czyli spłuczką zawieszoną pod sufitem. Wymaga to jednak sporo zachodu, ponieważ nie jest to oferta popularna i brak na rynku ładnych urządzeń. W projekcie wnętrz należy więc przemyśleć ukrycie takiej spłuczki i rury doprowadzającej wodę do miski. Chyba że jest to wnętrze retro – wtedy górnopłuk jest ozdobą.

Do małej łazienki polecamy też podwieszaną ceramikę sanitarną: sedes, bidet, umywalkę. Ułatwiają sprzątanie, które w małych pomieszczeniach wymaga niekiedy nie lada akrobacji. Rozwiązaniem są też ceramika sanitarna integrująca kilka funkcji: prysznic z wanną, zamiast dwóch umywalek jedna, ale z dwoma bateriami czy miska WC z funkcją bidetu. Oczywiście przy misce toaletowej możemy też zastosować klasyczną bidetkę – baterię, która zastąpi bidet. W ostateczności można też sięgnąć po urządzenia nietypowe, jak umywalka do montażu nad wanną (kolekcja BeHappy II marki Ravak), narożną ceramikę sanitarną, a także asymetryczne wanny.

Wyposażenie małej łazienki
Autor: Kalbar Wybierając urządzenia sanitarne do niewielkiej łazienki lub toalety, warto wykorzystać niestandardowe rozwiązania

Ceramika sanitarna: narożna umywalka

Podczas wyboru ceramiki sanitarnej do małej łazienki bardzo przydatne mogą się okazać urządzenia narożne, które pozwalają zagospodarować na ogół niewykorzystywaną przestrzeń w kącie pomieszczenia. Umywalka przeznaczona do mycia twarzy powinna być odpowiednio duża, dlatego w niewielkiej łazience warto wybrać taką montowaną w narożniku. Pamiętaj, aby zapewnić sobie swobodę ruchów w czasie, gdy będziesz się nachylał nad urządzeniem. Aby myjąc twarz, mieć do dyspozycji wolną przestrzeń o szerokości 80 cm, trzeba się znajdować w odległości mniej więcej 57 cm od narożnika. Umywalka może więc mieć bok o długości do 50 cm. Narożną umywalkę można zamontować na dodatkowej ściance zasłaniającej część wanny. Taka ścianka-parawan umożliwia branie w wannie prysznica. Dzięki takiemu zabiegowi wykorzystasz powierzchnię na środku łazienki.

Narożne WC

Pozwala zaoszczędzić na głębokości urządzenia. Jeśli w małej łazience miska ustępowa wchodzi w światło drzwi, warto przemyśleć zastosowanie kompaktu narożnego. Narożną spłuczkę możesz również dostawić do ścianki, za którą zmieścisz pralkę. Ścianka nie musi mieć pełnej wysokości – wystarczy, że jest wysokości spłuczki.

Ceramika sanitarna: narożny brodzik lub wanna

W odróżnieniu od narożnych misek WC brodziki w rogu pomieszczenia to standard. Narożne kabiny prysznicowe często są ścięte lub zaokrąglone, dzięki czemu w łazience jest więcej miejsca na komunikację. Pamiętaj, że przez ścięcie narożnika ogranicza się przestrzeń w środku kabiny potrzebną do mycia. Kabina prysznicowa nie powinna być mniejsza niż 80 x 80 cm, a jeszcze lepiej 90 x 90 cm. Warto zwrócić także uwagę na wanny narożne, ale niestandardowe. Można wybrać narożną niesymetryczną. Są na przykład dostępne wanny ścięte – ich długi bok nie jest równoległy do ściany, wanna zwęża się w kierunku nóg. To świetne rozwiązanie w łazience, w której jest za mało miejsca przy drzwiach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie