Łazienka z przeponą

2009-09-15 2:00

Przepona z zaprawy cementowej z wypełniaczami mineralnymi wzbogaconej żywicą syntetyczną zabezpieczy podłoże przed późniejszymi kłopotami związanymi z wnikaniem w nie wody.

Łazienka z przeponą
Autor: Krzysztof Zasuwik|Piotr Mastalerz Łazienka z przeponą

Jeśli pod okładziną z płytek wykonamy dodatkowo nieprzepuszczającą wody przeponę z zaprawy cementowej z wypełniaczami mineralnymi wzbogaconej żywicą syntetyczną, to nie będziemy mieli żadnych problemów z ich ułożeniem, a jednocześnie zabezpieczymy się przed późniejszymi kłopotami związanymi z wnikaniem wody w podłoże. Klej do płytek doskonale się trzyma przepony w przeciwieństwie na przykład do stosowanej tradycyjnie papy lub folii. Można nim wyrównywać niewielkie nierówności podłoża, na przykład nieotynkowaną ścianę z betonu komórkowego lub silikatów albo niewygładzony tynk.  

Przygotowanie masy

Zastosowana dwuskładnikowa przepona po wymieszaniu nadaje się do użycia przez blisko dwie godziny, po tym czasie zaczyna wiązać w wiadrze. Dlatego jeśli nie zamierza się zużyć całej zawartości opakowania, lepiej wymieszać tylko część składników, przestrzegając jednak podanych przez producenta proporcji.

Taśma w trudnych miejscach

Układanie izolacji rozpoczynamy od naklejenia w narożach oraz wokół rur, czyli w miejscach potencjalnych przecieków, taśmy uszczelniającej z tkaniny poliestrowej pokrytej kauczukiem.

Łazienka z przeponą
Autor: Zasuwik Krzysztof

1. Naroże między ścianą a podłogą smarujemy masą za pomocą pędzla lub packi.

2. W masę wklejamy taśmę, rozpoczynając od rogu łazienki...

3. ... i dociskamy ją plastikową szpachelką.

4. W ten sam sposób zabezpieczamy wszystkie naroża.

5 (5a). Podejście do baterii naściennej też zabezpieczamy taśmą z wyciętymi otworami na rury. Przycięty kawałek taśmy wklejamy w taki sam sposób jak taśmę w narożnikach.

6. Odpływ wody z brodzika lub umywalki możemy zabezpieczyć kołnierzem z tkaniny poliestrowej i kauczuku.

Przepona na ścianach i podłodze

Powierzchnie ścian i podłogi oraz miejsca wzmocnione taśmą uszczelniającą pokrywamy teraz dwiema warstwami masy, które razem powinny mieć około 0,8 mm grubości.

Łazienka z przeponą
Autor: Zasuwik Krzysztof

1. Pędzlem lub packą nanosimy pierwszą warstwę masy na ściany i czekamy około pół godziny, aż wyschnie – zmieni wtedy kolor.

2. Drugą warstwę masy nakładamy w kierunku prostopadłym do kierunku układania pierwszej.

3. W ostatniej kolejności masę układamy na podłodze zgodnie z zasadą prostopadłego rozprowadzania dwóch kolejnych warstw.

4. Masą zabezpiecza się wszystkie strefy wilgotne. Jeśli zdecydujemy się na zabezpieczenie ściany w pobliżu umywalki, może się okazać, że łatwiej jest ułożyć izolację na całej powierzchni ściany.

5. Po około 1,5 godziny do wyschniętej, szczelnie zaizolowanej ściany możemy przyklejać płytki zwykłym klejem...

6. ... a po kolejnych 24 godzinach je zaspoinować.

Dodatkowy zawór bezpieczeństwa – silikon przy umywalce i brodziku

Mimo że zaizolowane przeponą ściany i podłoga nie powinny ulec atakującej je zewsząd wilgoci, warto jeszcze wypełnić szczeliny pomiędzy ścianami a urządzeniami sanitarnymi silikonem.

Uwaga!

Przed rozpoczęciem prac podłoże należy zagruntować. Dzięki temu zwiększy się jego przyczepność i zmniejszy chłonność.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie