Czyszczenie nawierzchni ogrodowych. Zamiatarki mechaniczne

Od wiosny do zimy ścieżki ogrodowe, tarasy i podjazdy uporczywie się brudzą. Gromadzi się na nich piach, spadają z drzew liście, szyszki i gałązki. Aby utrzymać porządek i zbytnio się przy tym nie namęczyć polecamy użycie mechanicznej zamiatarki.

Nowoczesne czyszczenie nawierzchni

Mechaniczną zamiatarką czyści się nawierzchnię pięć razy szybciej niż tradycyjną szczotką lub miotłą. Autor: Karcher

Zamiatarka - miotła XXI wieku

Urządzenie to najbardziej przypomina kosiarkę, z tą różnicą, że ostre noże zastąpiono w niej obrotowymi szczotkami, które zamiatają brud i kierują go do zbiornika. Mają parę kółek i wygodny uchwyt umożliwiający wygodne prowadzenie. Gdy zbiornik zapełni się śmieciami, można go jedną ręką odczepić od urządzenia, opróżnić i ponownie umieścić na swoim miejscu. Standardowym wyposażeniem zamiatarki jest szczotka walcowa i jedna lub dwie szczotki boczne. Zamiatarka to urządzenie mechaniczne nie elektryczne, zatem jego eksploatacja nic nie kosztuje. Szczotki wprawiane są ruch wówczas, gdy obracają się koła jezdne. Im szybciej przesuwasz zamiatarkę, tym szybciej wirują szczotki.

Jak wybrać zamiatarkę

Zamiatarka to prosty i niezawodny sprzęt. Wybierając ją zwracaj uwagę na jakość wykonania. Kółka muszą być solidne i odporne na uderzenia. To samo dotyczy obudowy, która nie raz i nie dwa najedzie na jakiś twardy przedmiot. Jeśli nie chcesz co chwilą opróżniać zbiornika ze śmieciami, wybierz zamiatarkę o dużej jego pojemności. Istotnym parametrem zamiatarek jest ich szerokość robocza podawana w milimetrach. Daje ona wyobrażenie, jak szeroki pas nawierzchni zostanie wyczyszczony po jednokrotnym przejechaniu. Ważna jest także wydajność, określana w metrach kwadratowych na godzinę. Im wyższa, tym prędzej uporasz się z czyszczeniem posesji.

Opróżnianie zbiornika

Po zakończeniu zamiatania, zbiornik odczepia się, a jego zawartość wysypuje do worka lub kosza na śmieci Autor: Karcher

Wygodne przechowywanie

Zamiatarki Kärcher można przechowywać w pozycji pionowej co sprawia, że zajmują mało miejsca i z łatwością zmieszczą się w każdym garażu. Autor: Karcher

Zdaniem specjalisty

Jedna cenna rada

Myśląc o wydajności urządzenia musisz przede wszystkim ocenić swoje realne potrzeby. Dlatego istotnym aspektem przy zakupie zamiatarki jest dostosowanie jej wydajności do wielkości powierzchni, na której będzie użytkowana. Jeśli masz posesję z okazałym podwórzem, patio czy szerokim podjazdem, najlepiej wybrać urządzenie o wysokiej wydajności i wyposażone w pojemny zbiornik na odpady. Wtedy zamiatarka jest w stanie zebrać z nawierzchni ziemię po przesadzaniu roślin, wióry po cięciu czy piłowaniu, skoszoną trawę, kapsle, żwir, piasek, niedopałki czy odłamki szkła. Zamiatarki ręczne charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem wydajności do ceny.

Natalia Bała, ekspert firmy Kärcher

Dokładność czyszczenia

Szczotki boczne zaprojektowano po to, żeby wygarniały brud z kątów i różnych zakamarków Autor: Karcher

tekst: Radosław Murat