Cięcie iglaków - kiedy i jak ciąć tuje, cisy, sosny, jodły

2017-03-20 11:47
Cięcie tui
Autor: GettyImages Tuje należy przycinać 2-3 razy w sezonie

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Podpowiadamy, kiedy i jak ciąć tuje, cisy, sosny, jodły.

Cięcie iglaków to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, którym poddajemy rośliny iglaste. Regularnie przycinane iglaki lepiej się rozkrzewiają, co powoduje, że są gęstsze i mają bardziej zwarty pokrój.

Ogólne zasady przycinania iglaków są podobne, choć cięcie poszczególnych gatunków może nieco się różnić. Inaczej też przycina się iglaki rosnące jako pojedyncze drzewa bądź krzewy, a inaczej gdy tworzą żywopłot.

Kiedy ciąć iglaki?

Najważniejszym terminem przycinania roślin iglastych jest wiosna (zabieg można przeprowadzić już w drugiej połowie marca). Wiosną wykonujemy przede wszystkim cięcie sanitarne, podczas którego usuwa się wszystkie pędy uszkodzone zimą (uschnięte, połamane, nadłamane, z uszkodzoną korą), a także pędy, na których widoczne są objawy chorobowe i ślady występowania szkodników.

Wiosną wykonujemy także cięcie formujące krzewów iglastych, dzięki któremu iglaki uzyskują pożądany przez nas kształt. Zazwyczaj podczas wiosennego cięcia skracamy pędy iglaków o 1/3 do 1/2 ich długości. Ważne jest, by krzewy przycinać każdego roku (począwszy od młodych egzemplarzy), bo wtedy rośliny będą gęste i nie będzie konieczności ich odmładzania, co zazwyczaj wiąże się z silnym cięciem, a to iglaki często źle znoszą. Iglaki można także ciąć latem, najpóźniej do końca sierpnia, by wyrosłe nowe pędy zdążyły zdrewnieć do zimy.

Cięcie letnie iglaków powinno być słabsze. Zabieg cięcia iglaków najlepiej przeprowadzać w dni pogodne, bez opadów, ale także bez mocnego słońca i przymrozków.

Warto wiedzieć

Narzędzia do cięcia iglaków

Do cięcia iglaków używamy nożyc i sekatorów. Pamiętajmy, żeby ich części tnące były zawsze dobrze naostrzone i oczyszczone płynem dezynfekującym (aby zapobiec przenoszeniu chorób).

Jak ciąć tuje

Tuje (żywotniki) przycina się przede wszystkim w celu nadania im odpowiedniego kształtu oraz ograniczenia ich rozmiarów. Nie wszystkie gatunki i odmiany tui wymagają cięcia. Niektóre z nich rosną wolno i w miarę wzrostu zachowują swój pokrój – tych nie trzeba przycinać, warto tylko usuwać co roku wiosną uszkodzone i chore pędy. Inne tuje potrzebują regularnego cięcia – jego częstotliwość zależy od odmiany oraz przeznaczenia. Tuje rosnące jako żywopłot oraz te, z których tworzymy rzeźby ogrodowe, przycinamy 2–3 razy w sezonie. Krzewy rosnące pojedynczo tniemy rzadziej, korygując jedynie ich wymiary. Wiosenne cięcie tui przeprowadza się przed rozpoczęciem wegetacji – w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Kolejny raz przycinamy tuje latem (w czerwcu), a ostatni raz w sierpniu. Podczas wiosennego cięcia skracamy pędy o 1/3–1/2 długości oraz usuwamy wszystkie pędy martwe, uszkodzone i chore. Podobnie tnie się w czerwcu. W sierpniu natomiast skracamy pędy tylko 1–2 cm.

Jak ciąć cisy

Cisy znakomicie znoszą silne cięcie oraz i formowanie. Łatwo wypuszczają nowe pędy, także z grubszych gałęzi. Cisy najlepiej przycinać wczesną wiosną, zanim rośliny wypuszczą nowe przyrosty. Rośliny można też przycinać późnym latem lub wczesną jesienią, nie później jednak niż do połowy września, aby nowe przyrosty zdążyły zdrewnieć przed zimą. Młode cisy przycinamy dwa razy w sezonie, starsze rośliny tniemy tylko raz. Podczas cięcia skracamy zeszłoroczne przyrosty o połowę. Zbrązowiałe gałęzie wycina się tuż przy pniu.

Jak ciąć sosny

Większość sosen najlepiej przycinać w połowie czerwca, skracając o 1/2 do 1/3 długości młode pędy w fazie, gdy jeszcze nie rozwinęły się nowe igły. Takie przycięcie spowoduje, że pąki boczne powstaną tuż pod miejscem cięcia, co prowadzi do silniejszego rozgałęzienia i ładnego zagęszczenia się korony. Sosną dobrze znoszącą cięcie jest kosodrzewina (sosna górska) – bez szkody dla rozwoju i wyglądu rośliny można usuwać całe przyrosty z ostatnich 2–3 lat.

Jak ciąć jodły

Zazwyczaj jodły nie potrzebują przycinania. Warto jedynie wiosną usunąć z drzew pędy uschnięte, przemarznięte i chore. Można przycinać młode przyrosty w pierwszych kilku latach po posadzeniu, bo to pozwala stworzyć regularną, gęstą koronę. Jodłę można przycinać albo w marcu zanim rozpocznie wegetację, albo w sierpniu, gdy ciemnieją tegoroczne przyrosty. Usuwanie dużych gałęzi źle wpływa na kondycję drzewa.

Sonda
Jakie prace w ogrodzie zajmują Ci najwięcej czasu?
Dlaczego warto sadzić iglaki w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają