gemius gemius
Strona główna > Ogród > Taras na gruncie. Jak zbudować naziemny taras w ogrodzie
Ogródrss
Taras na gruncie. Jak zbudować naziemny taras w ogrodzie
Taras na gruncie sprawia, że wnętrze domu i ogród się przenikają. Aby taras na gruncie był również komfortowym miejscem wypoczynku, musi być poprawnie zbudowany. Podpowiadamy, jak dobrze zrobić taras w ogrodzie oraz wybrać trwałe materiały do jego wykończenia, tak by taras naziemny był ozdobą domu i posesji.

Taras ziemny lub taras betonowy

Najczęściej przy nowych domach budowany jest betonowy taras na gruncie. Jego popularność wynika z tego, że można go wykończyć na wiele sposobów, a dobrze wykonany taras betonowy jest trwały i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Wart zainteresowania jest także inny rodzaj tarasu - taras ziemny. Buduje się go szybciej niż taras betonowy, prawie nie ma prac mokrych. A jeśli użyjesz odpowiedniego materiału wykończeniowego kamieni, bruku klinkierowego lub płyt betonowych, taras ziemny przetrwa nawet kilkadziesiąt lat.

Taras betonowy - konstrukcja i wykończenie nawierzchni tarasu

Najpierw trzeba przygotować podbudowę. W tym celu z powierzchni przeznaczonej na taras zdejmuje się humus i układa warstwę żwiru grubości 30 cm, najlepiej w dwóch warstwach – każdą z nich trzeba dokładnie zagęścić mechanicznie.

Na podbudowie robi się podsypkę piaskową lub z chudego betonu. Bardzo staranne wykonanie tych warstw jest ważne, ponieważ chronią one płytę tarasu przed pękaniem spowodowanym przez nierówne osiadanie lub wysadziny mrozowe w gruntach gliniastych. Poza tym nie będzie konieczne zbrojenie płyty tarasowej, którą robi się z betonu C 12/15 (B15). Ma ona zwykle 10 cm grubości. Powinna być oddylatowana, czyli oddzielona od ścian domu szczeliną wypełnioną elastycznym materiałem (na przykład paskiem styropianu grubości 2 cm).

Płaszczyzna tarasu musi mieć 2-procentowy spadek od ściany domu w kierunku zewnętrznym, by łatwo spływała z niej woda. Uzyskuje się go, robiąc na płycie tarasu warstwę spadkową grubości nie mniejszej niż 4 cm z szybko schnącej mieszanki betonowej. Poziom powierzchni tarasu powinien być tak dobrany, by po ułożeniu nawierzchni była ona kilka centymetrów niżej niż podłoga w domu. Jeśli tak nie będzie, może się okazać, że w czasie deszczu woda spływa do domu.

Czytaj dalej:
Tekst: Anna Kamińska, Elżbieta Borkowska-Gorączko, Hanna Jankowska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Semmelrock Stein+Design, Piotr Mastalerz, Wojciech Kryński
Galeria - Taras betonowy i taras ziemny. Jak dobrze zrobić taras na gruncie() Taras betonowy i taras ziemny. Jak dobrze zrobić taras na gruncie Taras betonowy i taras ziemny. Jak dobrze zrobić taras na gruncie Taras betonowy i taras ziemny. Jak dobrze zrobić taras na gruncie
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
podobne artykułyrss
Domowy ogródek na balkonie lub tarasie. Zobacz, jak samodzielnie zrobić zielnik Domowy ogródek na balkonie lub tarasie. Zobacz, jak samodzielnie zrobić zielnik
Wiosenne kwiaty na balkonie. Jakie rośliny sadzić, by ozdobić balkon na wiosnę?
Budowa tarasu wentylowanego: jak przygotować podłoże, jakie płytki wybrać
Najlepsze kwiaty i rośliny na balkon - urządzamy ogród na balkonie
Taras z desek kompozytowych - cena i właściwości tarasu z kompozytu
więcej w dziale Ogród
PORADY EKSPERTÓW
Czy powinno się kłaść drugą wartswę folii na styropianie? Jak zabezpieczyć ogrodzenie z cegły licowej? Czym naprawić ubytki w tynku po zerwaniu płytek w łazience? Jak zaizolować zalany fundament ogrodzenia? Jak wykonac pospółkę? Czy można wykonać z niej fundamenty?
galeriezobacz wszystkie
Projekt domu Iskierka
Budowa Projekt domu Iskierka Zdjęć: 2
HK LIVING  już w ofercie  Inne Meble
Wnętrza HK LIVING już w ofercie Inne Meble Zdjęć: 82
Projekt domu Lugano
Ogród Projekt domu Lugano Zdjęć: 2
do górypełna wersja muratordom.pl