gemius gemius
Strona główna > Ogród > Taras na gruncie. Jak zbudować naziemny taras w ogrodzie
Ogródrss
Taras na gruncie. Jak zbudować naziemny taras w ogrodzie
Taras na gruncie sprawia, że wnętrze domu i ogród się przenikają. Aby taras na gruncie był również komfortowym miejscem wypoczynku, musi być poprawnie zbudowany. Podpowiadamy, jak dobrze zrobić taras w ogrodzie oraz wybrać trwałe materiały do jego wykończenia, tak by taras naziemny był ozdobą domu i posesji.

Taras ziemny lub taras betonowy

Najczęściej przy nowych domach budowany jest betonowy taras na gruncie. Jego popularność wynika z tego, że można go wykończyć na wiele sposobów, a dobrze wykonany taras betonowy jest trwały i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Wart zainteresowania jest także inny rodzaj tarasu - taras ziemny. Buduje się go szybciej niż taras betonowy, prawie nie ma prac mokrych. A jeśli użyjesz odpowiedniego materiału wykończeniowego kamieni, bruku klinkierowego lub płyt betonowych, taras ziemny przetrwa nawet kilkadziesiąt lat.

Taras betonowy - konstrukcja i wykończenie nawierzchni tarasu

Najpierw trzeba przygotować podbudowę. W tym celu z powierzchni przeznaczonej na taras zdejmuje się humus i układa warstwę żwiru grubości 30 cm, najlepiej w dwóch warstwach – każdą z nich trzeba dokładnie zagęścić mechanicznie.

Na podbudowie robi się podsypkę piaskową lub z chudego betonu. Bardzo staranne wykonanie tych warstw jest ważne, ponieważ chronią one płytę tarasu przed pękaniem spowodowanym przez nierówne osiadanie lub wysadziny mrozowe w gruntach gliniastych. Poza tym nie będzie konieczne zbrojenie płyty tarasowej, którą robi się z betonu C 12/15 (B15). Ma ona zwykle 10 cm grubości. Powinna być oddylatowana, czyli oddzielona od ścian domu szczeliną wypełnioną elastycznym materiałem (na przykład paskiem styropianu grubości 2 cm).

Płaszczyzna tarasu musi mieć 2-procentowy spadek od ściany domu w kierunku zewnętrznym, by łatwo spływała z niej woda. Uzyskuje się go, robiąc na płycie tarasu warstwę spadkową grubości nie mniejszej niż 4 cm z szybko schnącej mieszanki betonowej. Poziom powierzchni tarasu powinien być tak dobrany, by po ułożeniu nawierzchni była ona kilka centymetrów niżej niż podłoga w domu. Jeśli tak nie będzie, może się okazać, że w czasie deszczu woda spływa do domu.

Czytaj dalej:
Tekst: Anna Kamińska, Elżbieta Borkowska-Gorączko, Hanna Jankowska Zdjęcia: Wojciech Kryński, Semmelrock Stein+Design, Andrzej Szandomirski, Piotr Mastalerz
Galeria - Taras betonowy i taras ziemny. Jak dobrze zrobić taras na gruncie() Taras betonowy i taras ziemny. Jak dobrze zrobić taras na gruncie Taras betonowy i taras ziemny. Jak dobrze zrobić taras na gruncie Taras betonowy i taras ziemny. Jak dobrze zrobić taras na gruncie
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
podobne artykułyrss
Jak zbudować taras na gruncie? Taras z kostki brukowej Jak zbudować taras na gruncie? Taras z kostki brukowej
Domowy ogródek na balkonie lub tarasie. Zobacz, jak samodzielnie zrobić zielnik
Wiosenne kwiaty na balkonie. Jakie rośliny sadzić, by ozdobić balkon na wiosnę?
Budowa tarasu wentylowanego: jak przygotować podłoże, jakie płytki wybrać
Najlepsze kwiaty i rośliny na balkon - urządzamy ogród na balkonie
więcej w dziale Ogród
PORADY EKSPERTÓW
Instalacja elektryczna - jak ją prawidłowo wykonać? Wymiana instalacji elektrycznej bez zgłoszenia - czy jest to zgodne z prawem? Ochrona przeciwpożareniowa - jak ją rozwiązać? Jakie zabezpieczenia są potrzebne? Dobór markiz do danego rodzaju okien Czy wymagana jest wentylacja w kuchni przy instalacji podgrzewacza jednofunkcyjnego?
galeriezobacz wszystkie
z angielską pretensją
Budowa z angielską pretensją Zdjęć: 9
Ściany mają przyciągnąć uwagę
Wnętrza Ściany mają przyciągnąć uwagę Zdjęć: 5
Kominki ogrodowe
Ogród Kominki ogrodowe Zdjęć: 7
do górypełna wersja muratordom.pl