Czy budowa altanki ogrodowej wymaga pozwolenia czy zgłoszenia?

2010-01-25 1:00

Chciałbyś mieć w swoim ogrodzie altanę ogrodową? Najpierw musisz dopełnić wszelkich formalności. Podpowiadamy, co należy załatwić przed budową altany, kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę, a kiedy wystarczy zgłoszenie.

Altana  ogrodowa
Autor: Piotr Mastalerz Drewiana altana ogrodowa w rustykalnym stylu ma pokrycie ze strzechy. Projekt ogrodu: Olga Dobrowolska

Jeśli dopiero przymierzamy się do budowy domu, projekt altany może zostać uwzględniony w jego projekcie. Możemy ją legalnie wznieść, gdy uzyskamy pozwolenie na budowę domu (obejmującym też altanę bez względu na jej wielkość). Jeżeli chcemy zbudować altanę ogrodową w dowolnym momencie, musimy załatwić określone formalności zależnie od jej wielkości.

Przy budowie altany ważna jest jej powierzchnia

Gdy chcemy zbudować altanę w dowolnym momencie, a jej powierzchnia zabudowy wynosi do 35 m2, musimy zgłosić jej budowę w odpowiednim ze względu na lokalizację starostwie powiatowym. Do zgłoszenia należy dołączyć szkic sytuacyjny umieszczenia altany na działce oraz jej prosty projekt. Nie musi być to projekt przygotowany przez uprawnionego architekta, wystarczy szkic zrobiony przez inwestora. Jeśli planowana altana ma być większa, trzeba uzyskać na nią pozwolenie na budowę.

Ile altan może być na jednej działce?

Odrębnie ustala się liczbę altan o powierzchni zabudowy do 35 m2, które można wybudować na działce po dokonaniu wymaganego dla nich zgłoszenia.  Łączna liczba takich altan na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 jej powierzchni.

Tylko niektóre z obiektów wznoszonych na działkach zostały zdefiniowane w przepisach. O zakwalifikowaniu wielu do odpowiedniej kategorii decydują definicje przyjęte w języku potocznym. Altana to niewielka, często ażurowa konstrukcja będąca elementem architektury ogrodowej lub obiektem służącym rekreacji, wypoczynkowi oraz schronieniu się przed słońcem albo deszczem.

Altana na pozwolenie na budowę

Gdy planowana altana ma być większa lub na danej działce został już wyczerpany limit liczby obiektów danego rodzaju, inwestor musi złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z dołączonym projektem budowlanym sporządzonym przez osobę z uprawnieniami do projektowania.

Warto wiedzieć

W wypadku altan nie ma przepisów określających ich minimalne odległości do granicy sąsiedniej działki.

Sonda
W Twoim wymarzonym ogrodzie powinno znaleźć się:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie