Najchętniej kupowane mieszkania na rynku pierwotnym. Kurczy się metraż nowych mieszkań

Jakie są najchętniej kupowane mieszkania na rynku pierwotnym? Deweloperzy podkreślają, że świetną sprzedaż mieszkań zawdzięczają w dużej mierze temu, że potrafili wstrzelić się z ofertą w oczekiwania nabywców. Na jakie mieszkania jest największy popyt?

Nowe mieszkanie

Kupując mieszkanie chemy mieć wnętrza dostosowane do swoich potrzeb i stylu życia. Ważne jest rozplanowanie układu pomieszczeń, stworzenie własnej aranżacji i wybór materiałów, które nam się podobają - takie możliwości daje nam przede wszystkim rynek pierwotny. Autor: Marcin Czechowicz

- Nie ma wątpliwości, że największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się i nadal cieszą się mieszkania niewielkie, najczęściej dwupokojowe – mówi Anna Maroń z firmy doradczej REAS. I dodaje, że są one popularne zarówno wśród osób kupujących dla siebie, jak również wśród inwestorów, nabywających mieszkania w celu ich późniejszego wynajęcia.

Sprawdź też: odbiór mieszkania od dewelopera - 7 rzeczy, o których musisz pamiętać >>>

- Jeszcze pięć lat temu, w miastach objętych naszym monitoringiem, stanowiły one blisko połowę wszystkich mieszkań wprowadzanych do sprzedaży - dodaje Anna Maroń.

Sprawdź: pomiar powierzchni mieszkania - według jakiej normy >>>

Także z danych serwisu ogłoszeniowego Morizon.pl wynika, że najwięcej Polaków deklaruje zakup dwupokojowego mieszkania o powierzchni do 50 m2. Choć wciąż spory jest także popyt na kawalerki. Opinie deweloperów są zbieżne. Twierdzą, że najszybciej sprzedają mieszkania o najmniejszym metrażu, jedno- i dwupokojowe.

Sprawdź też: jak wprowdzać zmiany lokatorskie w projekcie nowego mieszkania >>>

Oczywiście popyt na określony metraż mieszkań zależy też od konkretnej inwestycji. Przykładowo w prestiżowych lokalizacjach, gdzie powstają apartamentowce, najszybciej znikają duże mieszkania. Dlatego deweloperzy starają się mieć zróżnicowaną ofertę skierowaną zarówno do osób poszukujących swojego pierwszego mieszkania, często niewielkiego w większej odległości od centrum, jak również mieszkania z segmentu premium i apartamenty, poszukiwane przez osoby zmieniające mieszkanie na większe lub lepiej zlokalizowane.

Kupujemy nowe mieszkanie. Jak zmieniają się preferencje kupujących?

- W ostatnim czasie struktura mieszkań w inwestycjach wprowadzanych na rynek ulega widocznym zmianom. Obserwowany jest wyraźny spadek udziału mieszkań dwupokojowych na rzecz mieszkań trzy- i czteropokojowych – zaznacza Anna Maroń. Z badań REAS wynika, że miastem, w którym trend ten jest najbardziej zauważalny jest Łódź. Specjalistka zwraca uwagę, że pomimo zwiększania się udziału mieszkań z większą liczbą pokoi w nowo wprowadzanych do sprzedaży mieszkaniach, ich średnia powierzchnia systematycznie malała.

Sprawdź też: funkcjonalne kuchnie - mieszkania pokazowe deweloperów >>>

- Mamy więc do czynienia z ciekawym zjawiskiem polegającym na maksymalizowaniu liczby pokoi w coraz mniejszych metrażowo mieszkaniach. Kupujący są zainteresowani niewielkimi, ale funkcjonalnymi lokalami z jak największą liczbą pomieszczeń i takim ich rozkładem, aby można było maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Nie bez znaczenia jest również fakt, że mniejsza powierzchnia to też niższa cena całkowita mieszkania – tłumaczy Anna Maroń.

Średnia powierzchnia mieszkań na rynku pierwotnym

Dlaczego Polacy kupują małe mieszkania?

Niestety – jak informuje portal RynekPierwotny.pl - średnia powierzchnia mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów kurczy się już od dawna, choć poszczególne miasta różnią się pod tym względem.
- W dużej mierze zależy to od relacji pomiędzy zarobkami oraz poziomem cen – wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy Krakowa, gdzie w 2016 r. przeciętne nowe mieszkanie miało 52,1 m2. Prajsnar zwraca uwagę, że krakowskie mieszkania były stosunkowo małe również dwanaście lat wcześniej. Przez ten czas przeciętny metraż skurczył się o 5%.
Na drugim biegunie jest Łódź, gdzie wprawdzie deweloperzy budują stosunkowo niewiele mieszkań, ale ci, których stać na ich zakup, celują w większe metraże. GUS podał, że średnia powierzchnia użytkowa nowych mieszkań deweloperskich wynosiła w ubiegłym roku 57,2 m2.
- Ten wynik jest pochodną najlepszej relacji cen metrażu w stosunku do wynagrodzeń – podkreśla analityk. I dodaje, że także dwanaście lat wcześniej łódzkie mieszkania były największe, a ich średnia powierzchnia biła rekordy - 79,4 m2.
Co ciekawe, Łódź obok Poznania i Gdańska jest miastem, w którym od 2004 r. do 2016 r. nowe mieszkania deweloperskie "skurczyły się" najbardziej. Jest to jednak efekt m.in. tego, że - ze względu na bardzo wysokie ceny działek - deweloperzy budują coraz mniej domów na terenie metropolii. Ponadto duży wpływ na powierzchnię budowanych mieszkań ma dostępność kredytów na ich zakup. Ta zależność jest widoczna szczególnie w Warszawie, gdzie w czasie boomu kredytowego w latach 2004-2008  GUS informował o wzroście średniej powierzchni nowych mieszkań, a po wybuchu kryzysu finansowego w 2008 r., gdy banki przykręciły śrubę kredytową, zaczęła się ona szybko zmniejszać.
- Spadek średniej powierzchni nowych mieszkań jest widoczny we wszystkich metropoliach. Tego trendu nie zmieniła nawet poprawa dostępności kredytów mieszkaniowych po 2012 r. – mówi Andrzej Prajsnar. Choć równocześnie przyznaje, że pewien wpływ na decyzje metrażowe deweloperów może mieć spadek liczebności gospodarstw domowych.

Metraż mieszkań rynek pierwotny

tekst: Marek Wielgo