Zakup mieszkania lub domu. Jakie zmiany wprowadził Sejm w programie Mieszkanie dla Młodych

2015-12-11 12:59

Mieszkanie dla Młodych to program, który umożliwia zakup mieszkania lub domu z rządową dopłatą. Po nowelizacji ustawy opisującej założenia MdM, program jest dostępny dla większej liczby osób. Przyczyniło się do tego rozszerzenie programu również na rynek wtórny.

Mieszkanie dla Młodych
Autor: archiwum muratordom

Sejm sprawujący władzę w poprzedniej kadencji zdążył, przed swoim ustąpieniem, uchwalić ustawę, która dokonała rewolucyjnych zmian w rządowych dofinansowaniach. Dokument ten nosi nazwę: „Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi”. Program zapewnia dodatkowe wsparcie finansowe do kredytu hipotecznego dla osób, które decydowały się na swój pierwszy zakup mieszkania. Jego realizację utrudniały jednak różnego rodzaju ograniczenia, a najważniejszym z nich była możliwość zakupu wyłącznie nieruchomości z rynku pierwotnego, czyli tylko nowo powstałych lokali mieszkaniowych. Przez to nie cieszył się dużą popularnością wśród Polaków. Oczekiwano rozszerzeń warunków przystąpienia, co dla większości młodych ludzi jest warunkiem koniecznym, by móc z niego korzystać. Nowe warunki ubiegania się o dofinansowanie dają dużo większe możliwości przystąpienia potencjalnym uczestnikom do programu MdM.

Najważniejsze rozszerzenie wymogów programu o mieszkania z rynku wtórnego daje w końcu możliwość skorzystania z niego mieszkańcom małych miejscowości i wsi, w których praktycznie nie są realizowane nowe inwestycje mieszkaniowe. Dlatego też największą popularnością MdM cieszył się w dużych miastach, gdzie powstawały ogromne osiedla z mieszkaniami kwalifikującymi się do programu. Miały one odpowiedni metraż i cenę za m2 mieszczącą się w określonym limicie. Ten warunek spowodował, że Mieszkanie dla Młodych zamiast wspierać finansowo młode osoby, które zakładają rodziny i chcą zamieszkać w swoim własnym, pierwszym mieszkaniu, wspierał deweloperów i dodatkowo wzmagał koniunkturę na rynku pierwotnym. Dlatego tak ważna wśród zmian wprowadzonych w 2015 roku jest możliwość zakupu z dopłatą również nieruchomości z rynku wtórnego.

Przeczytaj więcej: Program Mieszkanie dla Młodych - nowo wprowadzone zmiany i aktualne warunki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.