Mieszkanie wykończone pod klucz. Czy opłaca się zlecić wykończenie deweloperowi?

Przy kupnie mieszkania, większość deweloperów może nam zaoferować pakiet wykończenia pod klucz. Dzięki niemu zaoszczędzimy dużo czasu, wystarczy wnieść do mieszkania własne meble i już można mieszkać. A czy zaoszczędzimy również pieniądze?

Na wykończenie mieszkania pod klucz decyduje się około 15-20% inwestorów. Są to często klienci kupujący lokale pod późniejszy wynajem. Traktują je w celach inwestycyjnych i nie chcą się za bardzo angażować w ich wykańczanie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy wybrali taką opcję, kupując mieszkanie dla siebie. Jakie są korzyści, a jakie ryzyka przy wybraniu wykończenia pod klucz?

Mieszkanie pod klucz - zalety i wady

Niewątpliwą zaletą jest duża oszczędność czasu. Nie musimy szukać ekipy wykończeniowej, kontrolować prac ani dostarczać materiałów. Często firmy pracujące dla dewelopera mogą przystąpić do wykańczania wcześniej, jeszcze zanim zaczną się odbiory mieszkań. Dzięki temu, gdy nasz sąsiad będzie się zastanawiał jakie płytki kupić do łazienki, my już będziemy szykować się do przeprowadzki. Nie musimy martwić się, że wykonawca nas wystawi w ostatniej chwili. Wszystko zostaje po stronie dewelopera i to on musi zabiegać o to, aby robota była wykonana na czas. Naszym jedynym wkładem w wykończenie mieszkania jest określenie, co konkretnie chcemy w nim mieć i ustalenie końcowego projektu. Deweloper przeprowadza wycenę, ustala termin zakończenia prac, a my wpłacamy zaliczkę. Ważną zaletą takiego wariantu jest możliwość wzięcia jednego kredytu hipotecznego na kupno oraz wykończenie mieszkania.

Minusem, jaki niesie za sobą mieszkanie pod klucz, może być ograniczony wybór aranżacji. W standardowych pakietach nie zawsze znajdziemy takie wzory i materiały, o jakich marzymy. Problematyczne mogą być rozwiązania, które będą odbiegać od narzuconych z góry przez dewelopera. To może być jednak pomocne dla osób, które nie mają sprecyzowanej wizji wystroju swojego mieszkania, a widok pokaźnych katalogów wypełnionych wzorami płytek, przyprawia je o zawroty głowy.

Przeczytaj też: Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera? >>

W wykończeniu pod klucz można mieć obawy o jakość wykonanych prac. Deweloper będzie zapewne chciał wykończyć jak najwięcej mieszkań, w jak najkrótszym czasie i zatrudniając jak najmniej ludzi. Ale pamiętajmy, że zatrudniając kogoś na własną rękę, też często nie możemy mieć pewności, że się nie zawiedziemy. Co więcej, taki wykonawca może zniknąć bez śladu i nie będziemy mieli do kogo skierować naszych reklamacji. W wykończeniu pod klucz gwarancja spoczywa na deweloperze.

Mieszkanie pod klucz

W droższych pakietach wykończenia możemy liczyć również na wyposażenie kuchni Autor: thinkstockphotos.com

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Deweloperzy z reguły oferują kilka pakietów wykończenia. Mogą różnić się od siebie zakresem prac lub jakością używanych materiałów. Najtańsze zaczynają się od około 400-500 złotych za metr kwadratowy. Zawierają w sobie malowanie ścian, ułożenie podłóg, wstawienie drzwi wewnętrznych i wykończenie łazienki (płytki i biały montaż). Najdroższe to wydatek ponad 1000 złotych, w tej cenie najczęściej dostaniemy dużo większy wybór materiałów o wyższej klasie i zabudowę kuchenną wraz ze sprzętem AGD.

Wymagający klienci mogą pytać o możliwość zupełnie indywidualnej aranżacji, wtedy górna granica cenowa już nie istnieje. Możemy wejść do mieszkania całkowicie umeblowanego i wyposażonego, wliczając w to nawet pościel i sztućce. Na polskim rynku sporadycznie pojawiają się również inwestycje tak prestiżowe, że kompletne wykończenie pod klucz, z użyciem materiałów najwyższej jakości, jest w nich jedynym możliwym wyborem. Dla większości z nas pozostanie to jednak wyłącznie ciekawostką.

Czy opłaca się wybrać wykończenie pod klucz?

Przyjmując cenę wykończenia pod klucz w wysokości 500 zł/m2, za mieszkanie o powierzchni 50 m2 przyjdzie nam zapłacić 25 tysięcy złotych. Ile byśmy wydali decydując się na własne firmy i własne materiały?

  • montaż paneli podobnej klasy, jak oferowane przez dewelopera – materiał 2000 zł + robocizna 1000 zł = 3000 zł
  • malowanie – około 2000 zł
  • montaż drzwi do dwóch pokojów i łazienki – skrzydła 1200 zł + ościeżnice 600 zł + klamki 300 zł + montaż 600 zł = 2700 zł

W sumie da to około 8000 zł. Wykończenie łazienki to już bardzo indywidualna sprawa, ale pozostaje nam 17000 zł, co jest bardzo dużą kwotą. Pozwoliłaby ona na kupno najlepszych jakościowo płytek i wyposażenia, na co nie możemy liczyć od dewelopera.

Przeczytaj także: Jak tanio wykończyć łazienkę? >>

Może się zatem wydawać, że mieszkanie pod klucz to zbyteczny wydatek. Ale tu do głosu mogą dojść inne aspekty. Ile kosztuje nasz czas poświęcony na szukanie ekipy i doglądanie robót? Czy warto wykorzystać urlop, aby pilnować jakości wykonania? Jaka jest cena ewentualnych stresów, jeśli wykończenie będzie źle wykonane, a wykonawca rozpłynie się w powietrzu? Na te pytania musimy odpowiedzieć sami.

Zobacz film na Murator.tv: Jak zamawiać projekt u architekta?

tekst: Krzysztof Domagała