Kolory we wnętrzu. Podpowiadamy, jak właściwie łączyć kolor ścian, mebli i dodatków?

Umiejętnie użyte kolory to najlepsza metoda na stworzenie interesującego wnętrza. Kolory mogą znacząco poprawić proporcje wnętrza, jedne ściany optycznie przybliżyć, inne - oddalić. Wpływają też na naszą psychikę i samopoczucie. Dobierając barwy do wnętrza, zwróć uwagę ich intensywność, sąsiedztwo i oświetlenie.

Dlaczego odpowiedni dobór kolorów we wnętrzu jest taki ważny?

Wiele osób obawia się złego dopasowania odcieni, a w rezultacie otrzymania męczącej kakofonii. „Wyjście bezpieczeństwa”, czyli urządzenie mieszkania w bezpiecznych beżach, brązach i szarościach, może z kolei nudzić i przygnębiać. Żywy odcień stanowi zastrzyk radości i energii. Po co dobrowolnie się go pozbawiać?

Kolor bowiem zależy od sąsiedztwa. Dzięki niemu barwa może zyskać bądź stracić na urodzie. O efekcie decyduje też naturalne światło i oświetlenie. Czyste barwy najlepiej wyglądają w ostrym południowym słońcu. W pochmurne dni nie są już tak atrakcyjne. Użyte na dużej powierzchni mogą sprawiać wrażenie krzykliwych, za to w roli akcentów ożywiających wnętrze sprawdzają się znakomicie.

Jak kolory kształtują przestrzeń?

Za pomocą barw można manipulować przestrzenią. Ciepłe kolory zdają się przybliżać do oka patrzącego, natomiast chłodne wywołują wrażenie oddalenia. Podobnie działa stopień nasycenia: intensywne odcienie wychodzą do przodu, blade zdają się cofać. Te zjawiska wykorzystywane są do optycznego polepszania proporcji pomieszczeń.

Kiedy zastosować we wnętrzu kontrasty?

Wprowadzenie pary barw dopełniających urozmaici i zdynamizuje wnętrze. Jeżeli jednak zostaną zastosowane w równych proporcjach, może też powstać wrażenie napięcia. Pozwólmy jednej z nich na dominację w pomieszczeniu w stosunku przynajmniej 3 do 1 albo zastosujmy neutralne, np. szare lub białe, tło.

Kolory intensywne czy złamane?

Cechą kolorów jest też ich intensywność. Czysta, maksymalnie nasycona barwa nie ma w sobie domieszki ani bieli, ani czerni. Przeciwieństwo kolorów nasyconych stanowią złamane, czyli przybrudzone. Jedne i drugie z powodzeniem możemy łączyć w monochromatyczną całość, rozjaśniając ją np. kremową bielą lub beżem.

Kolor żółty we wnętrzu

Kolor żółty może być ciepły, słoneczny, przytulny... lub chłodny jak cytryna prosto z lodówki. Lekki i blady jak budyń waniliowy albo nasycony jak żółtko z ekologicznej fermy. Żółty ma wiele odcieni i jeszcze więcej zalet. To barwa światła i pogody. Potrafi rozjaśnić pokój nawet w pochmurny dzień (dlatego polecana jest do pomieszczeń gorzej oświetlonych).

Z drugiej strony kolor żółty w dużym natężeniu może okazać się męczący. Dlatego nie namawiamy, by całe pomieszczenie urządzić monochromatycznie na żółto.

Warto dodać biel albo jasne odcienie żółtego zestawić z zielenią (duet kojarzy się z wiosennymi mleczami na łące) lub błękitem. Efektem będzie wrażenie świeżości, jasności i pogody we wnętrzu.

Kolor niebieski we wnętrzu

Kolor niebieski kojarzy się ze świeżością, czystością i chłodem. Należy do barw zimnych – optycznie powiększa wnętrze. Cechuje go bogactwo odmian: może być zarówno ulubionym przez idealistów błękitem, jak i występować w postaci oficjalnego, formalnego granatu – koloru mundurków uczniów oraz służb porządkowych. Na kole barw zbliża się z jednej strony do zieleni, z drugiej zaś do fioletu. Z obydwoma potrafi tworzyć ładne zestawienia. Najlepsze, gdy do duetu niebieskiego i zieleni dodamy białe tło, a do kompozycji z fioletem – czerwonawe detale.

Niebieski działa odprężająco, uspokajająco, a także znieczulająco i przeciwzapalnie. Koi skołatane nerwy, leczy podrażnienia. Pomaga zasnąć głębokim, zdrowym snem. Pomaga oderwać się od natrętnej, przyziemnej codzienności. To kolor nieba i oceanu, głębi oraz nieskończoności.

Dla tych, którzy mają dość przytulności i domowego ciepełka, a chcą czegoś modnego i oryginalnego, niebieski zagra ostro i chłodno w towarzystwie szarości, fioletu i czerni. Tworzy klubowy nastrój. Pasują do niego elementy stylu industrialnego – beton, stal oraz awangardowe designerskie przedmioty.

Kolor czerwony we wnętrzu

Pokój z dominantą czerwieni jest miejscem silnie pobudzającym i stymulującym. Dlatego też bezpieczniej będzie zastosować ten kolor punktowo, dodając wnętrzu życia i wyrazistości. Czerwone akcenty szczególnie dobrze wyglądają w pomieszczeniach urządzonych w chłodnej tonacji. Tę barwę możemy zestawić z przytłumionymi odcieniami niebieskiego lub zieleni, ożywić nią brąz, beż, szarość i biel. Zjawiskowo prezentują się harmonijne kompozycje złożone z czerwieni, fioletu i różu.

tekst: Joanna Dobkowska