Nowoczesne schody wewnętrzne i balustrady - trendy w wykończeniu

2012-07-06 14:00
schody wewnętrzne
Autor: Mariusz Bykowski|Michał Mrowiec Moda na otwarte wnętrza sprawiła, że schody zaczęły wkraczać na salony. Umieszczenie ich w nowym miejscu dyktują też wymogi funkcjonalności.

XXI wiek sprawił, że nowoczesne schody i balustrady stały się głównymi bohaterami naszych wnętrz, a to za sprawą nowych materiałów i odświeżonych kształtów oraz konstrukcji. Dziś nikogo już nie dziwią np. szklane schody w salonie. Zobacz, jak zaaranżować nowoczesne schody - zabiegowe, spiralne, jednobiegowe - i harmonijnie je wpisać w przestrzeń współczesnego domu.

Współcześnie schody wewnętrzne przestały być jedynie elementem wiodącym na wyższą kondygnację. Coraz rzadziej stosuje się rozwiązanie ze schodami ujętymi w ramy zamkniętej klatki. Rezygnuje się z niej na rzecz schodów wyeksponowanych, będących główną ozdobą wnętrza. Moda na schody pośrodku salonu – synonim nowoczesności budowanych obecnie domów – nie może jednak zdominować ich podstawowej roli, jaką jest funkcjonalność.

Nowe miejsce schodów

Umiejscowienie schodów przede wszystkim powinno odpowiadać potrzebom rodziny i trybowi jej życia.

  • Schody widoczne z salonu albo w nim usytuowane sprzyjają integracji domowników i ściślej łączą oba poziomy budynku. Silne powiązanie strefy dziennej z prywatną dla niektórych może być zaletą, dla innych jednak okazuje się kłopotliwe.
  • Schody umieszczone w salonie sprawdzają się przede wszystkim w domach, w których rodzina najchętniej przebywa razem i wszyscy jej członkowie udają się na spoczynek o podobnej porze – rodzice mają wtedy pełniejszą kontrolę nad dziećmi.
  • W dzisiejszych czasach najczęściej jest jednak tak, że poszczególni domownicy pracują w różnym czasie, a dorastające dzieci potrzebują dużo samodzielności. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem są schody choćby częściowo oddzielone od strefy wspólnego wypoczynku lub usytuowane przy jej granicy.
  • W wielu sytuacjach bardziej funkcjonalne będzie umieszczenie schodów na wprost przedsionka – od razu zapraszają one na poddasze będące azylem dorastających pociech. Skracając drogę do prywatnych pokoi, schody pozwalają przyjmować gości bez skrępowania obecnością pozostałych domowników. Nie musi to jednak oznaczać powrotu do starego rozwiązania z ciemną i ciasną klatką schodową.

Klatka schodowa współcześnie

Dzięki nowoczesnym produktom klatka schodowa może być doświetlona z góry oknem połaciowym, świetlikiem zamontowanym w płaskim dachu lub świetlikiem tunelowym pozwalającym doprowadzić światło nawet z oddalonej kondygnacji. Światło naturalne zwiększa bezpieczeństwo poruszania się na schodach, ale też uatrakcyjnia przestrzeń.

Schody można także umieścić w holu będącym odrębnym pomieszczeniem, podkreślając przede wszystkim ich funkcjonalność – nie zajmują one wówczas wiele miejsca, a na dodatek pozwalają zagospodarować przestrzeń pod górnym biegiem, np. na dodatkowy schowek niezbędny w każdej rodzinie, której dobytek rośnie z roku na rok.

schody wewnętrzne
Autor: PLATZ 21 W ażurowych schodach silnie wyeksponowane są nowoczesne materiały (fot. PLATZ 21).

Materiały i kształty – odmieniony wizerunek schodów

Niezależnie od miejsca, jakie zajmują schody we współczesnym domu, ich formę dostosowuje się do rozmiarów wnętrza i jego charakteru. Równie ważna jak ich usytuowanie jest też konstrukcja schodów. Najciekawsze obecnie konstrukcje nawiązują do architektury przemysłowej. W domach z wysoką kondygnacją pojawiają się nierzadko schody trójbiegowe – z krótkimi biegami i dwoma spocznikami. Są wygodne, ale wymagają sporo miejsca. Ich zaletą jest reprezentacyjna forma, która najlepiej wygląda w dwukondygnacyjnych wnętrzach, szczególnie urządzonych w stylu loftowym.

W otwartej przestrzeni sprawdzą się też schody zabiegowe – z dwoma biegami, lecz bez spocznika (zamiast niego schody mają kilka stopni w kształcie klina). Odwrócenie kierunku biegu stopni urozmaica przestrzeń minimalistycznego wnętrza również dzięki balustradzie, która kształtem podąża za kierunkiem biegów.

Do nieco mniejszego salonu lub holu można wybrać schody spiralne – ich bieg jest wpisany w koło, a stopnie mają kształt klinów umocowanych w centralnie usytuowanym słupie lub otaczającej je ścianie nośnej. Nie są zbyt komfortowe w użytkowaniu, ale prezentują się efektownie, szczególnie w wersji unowocześnionej takimi materiałami jak stal i szkło.

Prosta forma i czystość linii sprawiają, że współcześni projektanci chętnie wybierają schody jednobiegowe. Te ich cechy zapewniają schodom neutralność estetyczną, która pozwala bez trudu zmienić aranżację wnętrza. Łatwo po nich wnieść długie przedmioty, ale ze względu na dużą liczbę stopni w jednej linii nie są zbyt wygodne, dlatego najlepiej, gdy łączą niskie kondygnacje. Do schodów jednobiegowych łatwo wybrać materiały wykończeniowe, balustrady i  poręcze.

Współcześnie najchętniej wybiera się wygodne i bezpieczne schody dwubiegowe ze spocznikiem. Ich górny bieg jest usytuowany równolegle lub prostopadle do dolnego, tworząc tym samym efektowną rzeźbę będącą ozdobą salonu (nie tylko tego minimalistycznego), między biegami mieści się zaś prostopadły do obu biegów spocznik o szerokości klatki schodowej.

Współczesna odsłona balustrady

Najważniejszą funkcją balustrady we współczesnym domu jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas wchodzenia po schodach. Ponadto dobrze dobrana tworzy ich szlachetną oprawę, a zarazem stanowi detal podkreślający elegancję wnętrza. Finezyjna, lekka optycznie unosi schody, a masywna, solidna osadza je we wnętrzu i wizualnie zmniejsza pomieszczenie. Bogato zdobiona podnosi jego rangę – ozdobną balustradą można ożywić schody o prostej konstrukcji.

Niemałe znaczenie ma materiał, z którego zostanie wykonana – odpowiadający wykończeniu stopni i podstopnic. Drewniane balustrady cieszą się dziś największą popularnością. Być może dzięki temu, że drewno wprowadza do wnętrza ciepły, domowy klimat, a ponadto doskonale łączy się z innymi materiałami: metalem i szkłem. Wykonuje się z niego słupki, poręcze oraz wypełnienia. Najchętniej wykorzystuje się drewno sosnowe, dębowe, bukowe oraz jesionowe.

Efektownie prezentują się modne balustrady z drewna egzotycznego: ipe, merbau, teku oraz bambusa. Ponieważ drewno jest podatne na kształtowanie, pozwala uzyskać niezwykle dekoracyjny efekt. Wykonane z niego balustrady sprawdzą się nie tylko w klasycznym wnętrzu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają