Przedpokój otwarty na pokój dzienny. Jak połączyć oba wnętrza?

2010-02-16 14:55
Przedpokój otwarty na pokój dzienny. Jak połączyć oba wnętrza?
Autor: Marcin Czechowicz Pełne zespolenieJasna i świeża kolorystyka ścian w holu optycznie powiększa przestrzeń. Dzięki zastosowaniu tej samej barwy na większości ścian w salonie oba pomieszczenia, choć na ich posadzce znalazły się różne materiały, są zintegrowane.

Przedpokój i pokój dzienny to dwie odrębne strefy. Różne wnętrza łączą odpowiednie formy, kolorystyka i styl. Grę połyskliwych i matowych powierzchni oddają grafitowy odcień błyszczącej posadzki w holu i matowa barwa ściany w salonie.

Przedpokój to dla dobrych obserwatorów niemal zawsze zwiastun tego, czego można spodziewać się po reszcie mieszkania. Jednak dobrze zaprojektowany, nawet pomimo otwarcia na pokój dzienny, broni swojej niezależności.

Postawienie czytelnej granicy, a zarazem nawiązanie do charakteru innych pomieszczeń to zazwyczaj najtrudniejsza kwestia przy jego urządzaniu. Najprostszym i na ogół skutecznym zabiegiem strefującym jest zróżnicowanie materiałów na podłodze.

  • Pełne zespolenie

Jasna i świeża kolorystyka ścian w przedpokoju optycznie powiększa przestrzeń. Dzięki zastosowaniu tej samej barwy na większości ścian w salonie oba pomieszczenia, choć na ich posadzce znalazły się różne materiały, są zintegrowane. Światło dodaje przestrzeni
Podświetlone drzwi szafy wnękowej wykonane z piaskowanego szkła są efektowną dekoracją holu. Sprawiają, że wydaje się on większy niż w rzeczywistości. Podobną rolę odgrywają punkty świetlne umieszczone symetrycznie w ściankach po obu stronach szafy.

Materiały wykończeniowe

Grafitowy polerowany gres – praktyczna, odporna na piasek i błoto posadzka – tworzy szlachetny kontrast z jasnymi listewkami przemysłowego parkietu z egzotycznego drewna tauari.

Ten kontrast łagodzi jednak nieco gra kolorów na ścianach. Do jasnej barwy drewnianej posadzki nawiązuje delikatnie rozbielony, waniliowy odcień ścian w holu, ciemną szarość ściany w pokoju dziennym różni od gresowych płytek przy drzwiach tylko brak połysku. Kolorystyczny sojusz wzmacniają meble i detale: w salonie poduszki i fotel w kolorze marengo przy kremowej kanapie i nieco jaśniejszy dywan, przy wejściu do domu – otwarta, wbudowana szafa z lakierowanej płyty MDF, tak jasna, że aż niewidoczna na tle muru. Elegancką, stonowaną paletę według upodobań można przełamać kroplą subtelnego koloru, jak tu – bladego, jakby nieobecnego różu.

Zdaniem projektanta

Jak dobrać materiały na posadzkę

Płyty gresowe doskonale sprawdzą się na posadzce w intensywnie użytkowanej części mieszkania, jaką jest hol. Są odporne na ścieranie, wilgoć, nie ulegają zarysowaniom i łatwo je utrzymać w czystości. W strefie dziennej można zastosować wiele innych materiałów wykończeniowych. Ciekawy efekt daje zestawienie kontrastowych elementów – zarówno pod względem formatów, jak i kolorystyki. Dla dużych, gładkich i ciemnych płyt w holu przeciwwagą będą drobne deszczułki drewna egzotycznego w jasnym, szlachetnym odcieniu. Drewno jest ciepłe w dotyku i ma naturalny wygląd. A rysunek cienkich pasków nadaje mu nowoczesny rys.

Kinga Zalewska-Stochmal, projektantka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają