Sypialnia

Sypialnia to najbardziej zaciszne pomieszczenie w domu. Urządzanie sypialni warto zacząć od dobrego planu, który musi odpowiadać naszym potrzebom. Zastanów się, czy chcesz w aranżacji sypialni zastosować mocne kolory i dekoracje, czy raczej wolisz wnętrza ciche i jasne. Najważniejszy mebel w sypialni to łóżko. Podpowiadamy jakie wybrać i na jaki zdcydować się materac, by sen był prawdziwym odpoczynkiem. Zobacz ciekawe projekty sypialni z galeriami zdjęć.

W dziale Sypialnie przeczytasz, jak modnie i funkcjonalnie urządzić sypialnię. Znajdziesz tu mnóstwo pomysłów na oryginalne aranżacje sypialni w różnym stylu. Przeczytasz, jakie materiały zastosować do wykończenia ścian i podłóg. Jaki kolor ścian będzie odpowiedni do  sypialni. Jakie barwy sprzyjają odpoczynkowi i relaksowi. Radzimy też, jakie wybrać meble do sypialni - łóżka, komody, szafy, stoliki nocne. Czy lepsze będzie łóżko drewniane czy metalowe? Jak zaprojektować oświetlenie w sypialni? Prezentujemy zdjęcia sypialni i inspirujące pomysły na jej urządzenie i wyposażenie.

Jak urządzić sypialnię

Sypialnia w domu to miejsce relaksu i odpoczynku. Dobrze urządzona sprawi, że będziemy się wysypiać. W domu jednorodzinnym sypialnia najczęściej projektowana jest w strefie nocnej. Ma to być wygodna i cicha przestrzeń prywatna. Najczęściej jest to sypialnia z garderobą.  Modne stało się także urządzanie sypialni z łazienką. Ten coraz bardziej popularny w nowych domach układ sprawdza się, jeśli projekt sypialni jest dobrze przemyślany i dopasowany do stylu życia mieszkańców.

Sypialnia na poddaszu

Położenie sypialni zawsze powinno zapewnić dobre warunki wypoczynku jednej osobie, gdy reszta domowników nie śpi. Dlatego wybierając projekt domu, zwróćmy uwagę na to, czy strefa nocna z sypialnią jest wyraźnie oddzielona od strefy dziennej. Dobrym rozwiązaniem jest sypialnia na poddaszu. Sypialnie na parterze są bardziej narażone na uciążliwości wynikające z sąsiedztwa salonu lub kuchni. W sypialni pod skosami najlepiej jest ustawić łóżko w wysokiej części pomieszczenia. Postawienie łóżka pod skośnym dachem ze względów zdrowotnych jest mniej wskazane. Jednak jeśli w sypialni na poddaszu miejsce pod skośnym dachem to jedyna możliwość ustawienia łóżka, najlepiej, jeśli spełnia ono standardy wysokości pomieszczenia mieszkalnego – w przeciwnym razie, budząc się w nocy, będziemy musieli pamiętać o schyleniu głowy, aby nie zawadzić o skos.

Mała sypialnia

Sypialni dla dwóch osób nie powinna mieć mniej niż 16 m2, a razem z garderobą lub miejscem na szafę – nie mniej niż 20 m2. W takiej sypialni bez problemu można postawić łóżko dla dwóch osób, szafki nocne i szafę lub garderobę. Ważne jest, aby między sprzętami było miejsce zapewniające wygodny do nich dostęp. W mieszkaniu w bloku często już nie mamy tak dużego pomieszczenia. Ale mała sypialnia również może być wygodna i przytulna. Ograniczmy w niej meble do minimum. Wystarczy tylko jedna szafka nocna, albo wisząca półka nad łóżkiem. Mała sypialnia będzie przytulna jeśli zadbamy o nastrojowe oświetlenie, dobrze dobrane kolory, ładne tekstylia. Dzięki jasnym barwom wnętrze małej sypialni wyda się większe. W małej sypialni unikajmy nadmiaru dodatków. Zamiast tego można wybrać jeden dekoracyjny element, np. ciekawy zagłówek łóżka.

Sypialnia z garderobą

Sypialnia z garderobą, czyli wygospodarowanym miejscem do przechowywania ubrań to rozwiązanie bardzo wygodne. Łatwiej się wtedy przebrać, nie wychodząc z pokoju i utrzymać porządek w domu. Miejsce na szafę lub garderobę w sypialni należy zaplanować na etapie projektowania. Rozwiązania są różne. Aranżacja sypialni może uwzględniać wolno stojąca szafę, wnękę zabudowana półkami i wieszakami albo osobną garderobą z wejściem z sypialni.

Sypialnia z łazienką

O wygodzie w sypialni decyduje również bliskość łazienki. Ostatnio coraz częściej projektuje się małżeńskie sypialnie z łazienką. Aby skorzystać z łazienki, nie trzeba wtedy wychodzić z sypialni. Coraz częściej spotyka się również rozwiązanie polegające na umieszczeniu pomiędzy sypialnią a łazienką garderoby. Idąc pod prysznic, zostawia się ubrania w garderobie, a rano po wyjściu z łazienki można się szybko ubrać. 

Sypialnia aranżacje

Sypialnia to przede wszystkim miejsce z klimatem. Dlatego możemy do niej wybrać ciekawe kolory, czy wzory. Aranżacja sypialni powinna odzwierciedlać nasze upodobania. Wyraziste, nasycone barwy to dobry wybór. Podkreślą przytulność wnętrza i dodadzą aranżacji sypialni charakteru. Jeśli wybierzemy łóżko z efektownym, tapicerowanym zagłówkiem, ładną pościelą, narzutą, czy miękki dywanik to te elementy sprawią, że sypialnia będzie komfortową, przytulną i zachwycającą przestrzenią.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Najmodniejsza sypialnia w stylu skandynawskim łączy naturalne materiały wykończeniowe, proste dekoracje, jasne kolory ze skandynawską prostotą i funkcjonalnością. Skandynawska sypialnia jest przytulna, w jej aranżacji często pojawiają się zarówno elementy rustykalne, jak i nutka nowoczesności. Ściany często mają biały kolor, meble są drewniane. Na łóżko pościel biała, szara lub beżowa. Przed łóżkiem można ułożyć dywaniki, np. jutowe czy sznurkowe. Sypialnia w stylu skandynawskim to spokój i harmonia.

Sypialnia boho

Nazwa stylu boho pochodzi od francuskiego słowa "la boheme" oznaczającego cyganerię artystyczną. We wnętrzach boho to synonim romantyzmu, lekkości i harmonii. Sypialnia boho to wnętrze urządzone lekko, z fantazją, z nutką egzotycznych dodatków. Do takiej aranżacji sypialni wybierz naturalne materiały, modne plecionki, makramy, dywany czy tekstylia w kolorowe wzory. Sypialnia boho to królestwo tkanin. Nie obejdziesz się bez kolekcji poduszek, koców, pledów na łóżko, bo w takiej aranżacji sypialni szukamy wygody i miękkości.

Sypialnia glamour

Sypialnia glamour to kobiece i eleganckie wnętrze. Pojawią się w aranżacji elementy lśniące w złocie lub srebrze. Jeśli chcesz mieć sypialnię glamour wybierz też lśniące tkaniny, np. atłasową pościel, aksamitną narzutę czy zasłony z tafty. Sprawdzi się pikowany zagłówek łóżka i kryształowy żyrandol lub kinkiety.