Gdzie we wnętrzach zastosować kamień? Jaki kamień wybrać na podłogi, jaki na ściany?

2010-10-25 14:38

We wnętrzach możesz wykorzystać każdy rodzaj kamienia. Wybór konkretnego kamienia na ścianę i podłogę zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać we wnętrzu. Najczęściej jednak na posadzki wybieramy granit. Chętnie też sięgamy po marmur. Jezeli chodzi o wykończenie ścian - panuje tutaj duża dowolność.

Kamień - ekskluzywny materiał wykończeniowy na ściany, podłogi i schody. Pomysły na wnętrza
Autor: Andrzej Szandomirski Łupkowe płytki na ścianie to eleganckie i intrygujące rozwiązanie. Łupki mają rozmaite barwy i piękny metaliczny połysk oraz nierówną fakturę, co sprawia, że ściana migoce w świetle wpadającym przez tarasowe okno.

Kamieniem wykończysz każdy rodzaj wnętrza - od rustykalnego po minimalistyczne. Bez trudu znajdziesz wymarzony kolor okładziny kamiennej na ścianę lub podłogę. I co ważne - ceny kamienia, do niedawna ekskluzywnego materiału wykończeniowego przestały być niebotyczne. Kupując kamień dekoracyjny do wykończenia wnętrz, weź pod uwage nie tylko jego rodzaj, ale także klasę, twardość i sposób wykończenia powierzchni kamienia dekoracyjnego, które znacząco wpływają na jego cenę. Zobacz kilka pomysłów, jak wykończyć wnętrze kamieniem.

Gdzie we wnętrzach zastosujesz kamień?

Kamień we wnętrzach najczęściej stosuje się jako okładziny ścian, wykończenie posadzek, kabin prysznicowych. Ciekawą aranżację tworzą wykonane z tego materiału wykończeniowego elementy dekoracyjne, takie jak: kamienne blaty, umywalki, kominki, parapety, czy schody.

Wykorzystanie tego materiału wykończeniowego we wnętrzach nie wiąże się z ryzykiem wynikającym z narażenia go na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, czyli mrozu, kwaśnych deszczów lub bardzo dużego słońca, które mogą zniszczyć jego powierzchnię, dlatego można tu wykorzystać każdy rodzaj kamienia naturalnego.

Zobacz koniecznie:

W powszechnej opinii o tym, że kamień jest trwały, kryje się tylko część prawdy. Kamienie dekoracyjne bardzo różnią się między sobą twardością i nasiąkliwością. Nawet powtarzane często uogólnienia, że najtrwalsze są granity, bazalty i piaskowce, a marmury nasiąkliwe, nie są w pełni uzasadnione. Dlaczego? Wśród piaskowców są twarde i miękkie, a pośród marmurów można wyróżnić mało, średnio i bardzo nasiąkliwe.

Gdzie we wnętrzach zastosować kamień? Jaki kamień wybrać na podłogi, jaki na ściany?
Autor: Andrzej Szandomirski Dowolność w wyborze kamienia do wykończenia ścian jest bardzo duża

Jaki kamień wybrać na posadzkę?

Na posadzki najczęściej wybiera się granit, choć inwestorzy chętnie sięgają również po marmur. Coraz częściej jednak, za radą projektantów,decydują się­ także na użycie innych kamieni, na przykład wapieni, kwarcytów, trawertynów.

Jakim kamieniem wykończysz ściany?

Dowolność w wyborze kamienia do wykończenia ścian jest bardzo duża. Elementy wykończeniowe są wykonywane z jeszcze większej liczby rodzajów kamienia.

We wnętrzach można wykorzystywać wszystkie skały o twardości powyżej 2 w skali Mohsa. Te o małej spoistości są wzmacniane odpowiednimi klejami i szpachlami. Marmur, granit, trawertyn, onyks, porfir, bazalt, łupek… we wnętrzach można użyć każdego z tych gatunków. Tylko względy estetyczne decydują o wyborze konkretnego rodzaju.

Warto wiedzieć

Impregnacja kamienia dekoracyjnego

Podejmując decyzję o kupnie kamienia, który jest porowaty i przez to nasiąkliwy, pamiętajmy, że będziemy musieli go impregnować co kilka lat. Używa się do tego preparatów, które wypełniają pory kamienia. Mogą być silikonowe, zawierające żywice epoksydowe i związki krzemu. Koszt impregnowania wykonanego przez fachowca to 10-30 zł/m².

Klasa kamienia dekoracyjnego 

Im mniej chłonny kamień wybierzesz, tym bardziej zminimalizujesz ryzyko zabrudzenia czy zaplamienia jego powierzchni i lepiej zniesie on zmienne warunki atmosferyczne. Chcąc precyzyjnie ustalić chłonność kamienia, sprawdź, jaką jest oznaczony klasą (określającą stopień odkształcenia pod wpływem wilgoci). Są trzy klasy uwzględniające stopień deformacji kamienia – A, B i C.

  • W klasie A są najmniej chłonne kamienie dekoracyjne, które po 6 godzinach oddziaływania wilgoci zmieniły wymiary o mniej niż 0,3 mm. Są wśród nich granity, alabastry, kwarcyty, ale także niektóre marmury, np.: Botticino, Carrara, Jacaranda, Nero Marquina, Rosso Verona, Bianco Rosa, Bianco Thassos, Arabescato i Bianco Brasile.
  • Kamienie klasy B pod wpływem wilgoci odkształcają się mniej niż 0,6 mm – zmiana wymiarów jest większa lub równa 0,3 mm. W tej klasie są np. marmury Trachyt Weidenhahn, Pietra Cappellania, Ametista, a także porfiry Adresia di Carona, Ardesia Indiana oraz łupek Ardesia Nera. Jeśli kamienie tej klasy chcemy wykorzystać w miejscu, w którym mogą się zaplamić, np. w jadalni czy łazience, powinniśmy je zaimpregnować.
  • Do klasy C zostały przyporządkowane najbardziej chłonne kamienie – takie, które odkształciły się o 0,6 mm lub więcej. Są w tej grupie m.in. porfiry Grigio Verde i Marron, marmury Verde Alpi, Verde Aver, Verde Guatemala czy piaskowiec Pietra Serena.

Twardość kamienia dekoracyjnego

Jeśli kamień będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania, powinien być twardy. Najlepsze pod tym względem są granit, bazalt i twardy piaskowiec. Jednak to wcale nie oznacza, że z innych kamieni nie można zrobić posadzki. Po prostu decydując się na marmurową czy trawertynową podłogę, należy liczyć się z tym, że po jakimś czasie trzeba będzie ją odnowić – wyszlifować i wypolerować. Dlatego, wybierając mniej twardy kamień, najlepiej kupować grube elementy, aby można je było poddawać wielokrotnej renowacji.

Kamień dekoracyjny: powierzchnia i krawędzie kamienia 

Powierzchnia kamieni jest wykańczana na kilkanaście sposobów. Może być polerowana (gładka), piaskowana, groszkowana, płomieniowana, piłowana, przecinana, szczotkowana, rwana, ciosana, dłutowana, prążkowana. Wybór faktury kamienia ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Np. polerowana powierzchnia będzie najbardziej odporna na zabrudzenie, ale niezwykle śliska. Natomiast najlepsze właściwości antypoślizgowe będzie miał kamień płomieniowany. Jednak takiej faktury nie można nadać marmurom, wapieniom ani dolomitom, bo źle zniosłyby nagrzewanie palnikami. Jeśli muszą mieć antypoślizgowe wykończenie, ich powierzchnia może być np. groszkowana.

Coraz popularniejsze staje się poddawanie kamiennej powierzchni kilku procesom zmieniającym fakturę. Efekt satyny uzyskiwany jest przez płomieniowanie i szczotkowanie, a tzw. Sablino przez szlifowanie, piaskowanie i szczotkowanie.

Sposób wykończenia w dużym stopniu wpływa na cenę kamienia. Najmniej trzeba zapłacić za płomieniowanie – około 80 zł/m2, za polerowanie – 200 zł/m2. Droższe są techniki łączone – satynowanie kosztuje 280 zł/m2, a efekt Sablino – 320 zł/m2.

Zamawiając kamień, należy zwrócić uwagę na informację nie tylko o rodzaju powierzchni, ale także o wykończeniu kamiennych krawędzi elementów – mogą być nieregularne, cięte lub fazowane. Od tego, jakie są, zależy grubość spoiny. Najgrubsza będzie przy płytkach o nieregularnych brzegach, węższa – przy ciętych, a fazowane można układać nawet bez fugi. Dzięki temu podziały kamiennej powierzchni staną się prawie niewidoczne.

Gatunek kamienia dekoracyjnego 

Decyduje o nim wybarwienie i jakość sprzedawanych z danego kamienia elementów. Między pierwszym a drugim gatunkiem mogą być różnice kolorystyczne, drugi może mieć też wady powierzchni lub uszkodzenia mechaniczne. Wybór gatunku należy uzależnić od zamysłu aranżacyjnego. Nie zawsze optymalny będzie kamień w pierwszym gatunku. Jeżeli zależy nam na wiekowym wyglądzie kamiennego wykończenia, wybierzmy drugi gatunek. W tym przypadku nierówne i poobłamywane brzegi będą bardzo pożądane. Poza tym za taki kamień zapłacimy nawet o 50% mniej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.